АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
Към края на юли отчитаме нови рекорди в кредитирането: жилищният кредит за пореден месец ускорява растежа си и достига 25,1% на годишна база. Само за месеца новоотпуснатите ипотечни кредити надхвърлят 696 млн. лева, без да отчитаме предоговорените и рефинансираните стари кредити.
Програмата предвижда чужденците, които инвестират поне 500 000 евро в пазара на недвижими имоти в Испания, да получат правото да пребивават и да работят в страната в продължение на три години. Тези инвестиции не трябва да са реализирани чрез ипотечни кредити.
Това е ръст от 18.77% в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв., сочат данните на БНБ. В тези обеми не се включват вътрешни рефинансирания и предоговаряния, които възлизат на 1,38 млрд. лв.
За последните 12 месеца до края на декември 2023 г. общият размер на отпуснатите от банките ипотечни кредити за домакинствата нараства с 20,5%. Темпът на нарастване продължава да се ускорява в последните месеци – противоположно на случващото се в Европа.
Според данните на американската асоциация заемите за закупуване на жилища са спаднали с 2,1 на сто през миналата седмица спрямо предходната седмица, като съответният индекс е достигнал сезонно коригирана стойност от 141,9 пункта. Това представлява спад с около 28 процента в сравнение с година по-рано, както и минимум за индекса от април 1995 г.
Лихвите по кредити и депозити за домакинствата се отместиха минимално нагоре, макар и с десета от процентния пункт. Нивото на лихвите по депозитите е важно, тъй като е ползвано от много банки като основа на формулата за определяне на променливите лихви по дългосрочните ипотечни кредити. От своя страна, след повече от 13 години на устойчив спад – след достигнатия пик през лятото на 2009 г. – лихвите по жилищните кредити отбелязват...
Сумата е за уреждане на дело, свързано с транзакции отпреди 2008 г. по нейния бизнес с ипотечни облигации - ценни книжа, обезпечени с ипотеки върху жилищни имоти (RMBS).
От този общ пазар, обемите ипотечни кредити, осъществени с помощта на членовете на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), са нараснали с 87.8% до 621 млн. лв. за миналата година спрямо 330 млн. лв. за 2020-а.
Ниската активност на банките при ипотечни и потребителски кредити се запазва и през май. Актуалните условия по продукти се запазват, а нови подобрения засега липсват.