АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Иранският енергиен министър Абас Алиабади предложи руската електропреносна мрежа да се свърже с тази на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства чрез Иран, предаде иранската новинарска агенция ИРНА. Той участва в среща на енергийните министри на страните членки на БРИКС.
Иран, който е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки, известна като ОПЕК+, се стреми да увеличи максимално производството и износа.
Новата жп линия през Иран ще бъде ключов елемент в плановете на Москва. Проектът е на стойност $1,7млрд., строежът започва тази година и ще бъде последната връзка между Русия и иранските пристанища в Персийския залив, осигурявайки лесен достъп до търговски центрове като Мумбай.
В момента Иран има само един действащ ядрен реактор в пристанищния град Бушер, построен през 70-те години от германски компании и завършен впоследствие с руска помощ. Иранската ядрена програма е обект на критики и санкции поради опасения, че Ислямската република опитва да се сдобие с ядрено оръжие.
В резултат на наблюдаваното геополитическо разместване сме свидетели и на необичайно големи движения на ресурси и на пари към три водещи направления – Китай, Индия и Иран, а в по-общ контекст основните процеси започнаха да се развиват на Изток, заяви проф. Томов.
Според министъра на икономиката Ехсан Хандузи проектобюджетът на Иран за годината, започваща през март 2024 г., се основава на износ на петрол в размер на 1,35 млн. барела дневно на цена 65 евро за барел.
Президентът на САЩ Джо Байдън допусна основната си грешка в енергийния сектор – неговата политика навреди на Америка, като в същото време осигури нови приходи на враговете й – Русия и Иран, коментират в редакцията* на онлайн изданието 19FortyFive.