АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Иран привлича много инвестиции
След падането на санкциите през тази година Иран заема трета позиция по привличане на ПЧИ с пазарен дял от 11,11%, нареждайки се след ОАЕ и Саудитска Арабия, показват данни на fDi Markets, цитирани от "Файненшъл таймс".Споразумението за вдигане на санкциите в замяна на значително намаляване на ядрената дейност на Иран беше първоначално постигнато през юли 2015 г. Прилагането му обаче стартира едва през януари 2016 г.
Вдигането на санкциите размразява международните активи за милиарди долари и позволява на страната да продава петрол на международно ниво - ограничения, които струваха на Иран петролни приходи за над 160 млрд. долара от 2012 г. Въпреки че страната има вторите най-големи газови и четвъртите най-големи петролни резерви в света, Иран изостава зад други развиващи се страни от Близкия изток.
Глобалните инвестиции към Иран стабилно се увеличават от 2013 г. насам, като през същата година страната привлича едва три проекта с преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ). През 2014 г. броят им става осем, а през 2015 г. - девет.
Едва през първото тримесечие на 2016 г. обаче влиянието на вдигането на санкциите става очевидно. Иран печели 22 проекта с ПЧИ през тримесечието, най-високото ниво на инвестиции откакто fDi Markets започва да следи данните през 2003 г.
Създаването на работни места и капиталовите разходи също се повишават между 2013 и 2016 г. Около 352 работни места са били създадени през 2013 г. с капиталови разходи за 79 млн. долара, като тези данни достигат 2732 работни места през 2014 г. при капиталови разходи за 1,67 млрд. долара.
Въпреки че през 2015 г. е отчетен 48% ръст на капиталовите разходи като цяло, през първото тримесечие не са привлечени никакви ПЧИ, което е в рязък контраст с тази година.
Очаквано Техеран привлича 36% от отчетените инвестиции в страната през първото тримесечие на 2016 г. и 40% от всички ПЧИ в Иран от януари 2013 г. насам.
Откакто санкциите бяха вдигнати, водещият сектор за инвестиции в Иран са финансовите услуги, които са привлекли четири инвестиции от различни компании с капиталови разходи за 60 млн. долара.
Страната привлича инвестиции и от автомобилния сектор, бизнес услугите, потребителските електроники и текстила освен всичко друго. Основните страни, инвестиращи в Иран по време на този период са Южна Корея и Германия, които заедно са заделили капиталови разходи за 2,15 млрд. долара.
Базираният в Южна Корея производител на стомана Pohang Iron and Steel (Posco) е най-големият инвеститор в Иран тази година с планове да вложи 1,6 млрд. долара, за да изгради интегрирано стоманодобивно предприятие в индустриалната зона за свободна търговия Чабахар до март 2017 г. Дъщерното дружество на компанията Posco Energy заяви, че е сключило меморандум за разбирателство с базираната в Иран РКР, за да изгради наблизо електроцентрала, използваща газ, генериран при производството на стомана, с мощност 500 мегавата.
Възходящата тенденция, отчетена от fDi Markets предполага, че икономическото възстановяване, което Иран изживява, ще продължи. 19 инвеститори сигнализират интерес към бъдещи инвестиции в страната, което представлява ръст от 90% спрямо 2015 г.
Източник: Инфосток
Tweet |
|