АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
-Реконструкцията на гаров комплекс Искър се финансира от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г., а стойността на договора за строителство е 1 212 239 лева.
Освен да превозва бързо, екологично и безопасно пътниците, метрото осъществява и връзки с летище София, Централна жп гара, жп гара Искър и жп спирка Горна баня, както и с повече от 70 линии на градския транспорт.
Тръбата ще бъде дълга почти 170 километра, 62 км от които са на територията на България. Интерконекторът тръгва от Нови Искър и ще се включва в сръбската газопроводна мрежа при град Ниш.
Междусистемната газова връзка „България-Сърбия" ще бъде с обща дължина около 170 км от Нови Искър, Република България, до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км са на българска територия.
Жп гарите Подуяне, Казичене и Карнобат са завършени, а в рамките на една година ще приключи ремонтът и на гарови комплекси Искър, Стара Загора и Нова Загора.
Към момента данните показват например, че във водосбора на язовир Искър очакваното количество вода от снеготопенето е повече от 3 пъти (172.6 млн. м3) в сравнение с 2020 г. (53 млн. м3). За язовир Белмекен е 87.2 млн. м3 (63.2 млн. м3 през 2020 г.).
Ще се изгради парково пространство и велоалея в района на река Искър. Съоръженията в участъка ще бъдат с нощно осветление, настилка от висококачествен декинг и парапети. Те ще бъдат покрити и хидроизолирани, а металните им елементи ще бъдат поцинковани и прахово боядисани. Предвидени са асансьори.
Това е третата ключова софийска гара, част от проекта „Реконструкция на гарови комплекси Подуяне, Искър и Казичене“, който се съфинансира със средства от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Стойността на договора за строителство на обекта е 1 115 653, 37 лв. без ДДС.
Областният управител на Софийска област Илиан Тодоров:„Между 10 и 12 декара е боклукът, проблемът е сериозен и се надявам в най-скоро време да се реши“, отбеляза Тодоров в рамките на заседанието.
Това е 1,3 км отсечка до с. Мировяне и кв. „Требич“. До 10 декември се пуска отсечката след кръстовището с второкласния път II-16 Нови Искър – Своге и завършва преди кръстовището с ул. „Хаджи Димитър“ в Нови Искър, до края декември се пуска 2,1 км - между пътния възел със Северната скоростна тангента и пътния възел за Челопечене.