АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Испания - нов ръст на съмнителни кредити
Делът на съмнителните кредити в испанските банки, който се смята за признак за уязвимост, през юни е достигнал нов рекорд от 1994 година насам, съобщи испанската централна банка, цитирана от Франс прес и Асошиейтед прес.
Съмнителните кредити, главно жилищни кредити, които има вероятност да не бъдат върнати, са достигнали 164,361 милиарда евро или 9,42 процента от общия обем на отпуснатите заеми спрямо 8,96 на сто през май и 8,72 процента през април. Досегашният рекорд е от февруари 1994 година с дял на съмнителните кредити от 9,15 на сто. Този нов максимум потвърждава влошаването на състоянието на испанския финансов сектор, което безпокои инвеститорите и европейските партньори на Испания.
През юни Мадрид обяви, че банковият сектор на страната, пострадал от спукването на балона на недвижимите имоти през 2008 година, се нуждае от помощ. Другите членки на еврозоната обещаха да предоставят до 100 милиарда евро, но засега помощта не е отпусната. Задъхването на банките, които не могат да се финансират на пазарите поради тяхната предпазливост, парализира реалната икономика, отбелязва АФП. Обемът на отпуснатите кредити непрестанно намалява от 2009 година.
Признак за недоверието на инвеститорите към Испания е покачването на лихвите по нейните 10-годишни държавни облигации, които тази сутрин достигнаха 6,5 на сто. Това представлява спад спрямо над 7-те процента, достигнати през последните седмици. Страната освен това отчита и рекордно равнище на безработицата от 24,63 процента към края на юни, като при младежите безработицата е 53 на сто. Мадрид се ангажира да сведе бюджетния си дефицит до 6,3 на сто от БВП тази година, но страната среща затруднения да възстанови растежа си. След като през първото тримесечие отново изпадна в рецесия, очаква се спадът да се задълбочи и през следващите три месеца. Според предварителните данни Испания ще приключи годината със спад от 1,5 процента на БВП по прогноза на правителството. Мадрид очаква да се върне към растежа едва през 2014 година.
Tweet |
|