EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Испания и Дания против атомната енергия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Испания и Дания против атомната енергия

mail11:38 | 24.02.2022прегледи 938 коментарикоментари 0


Испания и Дания твърдо изразиха несъгласието си с включването на газа и атомната енергия в "зелените" енергии на ЕС, предаде Франс прес.

На съвместна пресконференция с датската министър-председателка Мете Фредериксен снощи в Мадрид испанският премиер социалист Педро Санчес подчерта, че между двете страни има еднакво виждане по въпроса.

По думите му, според Дания и Испания включването на газа и атомната енергия към възобновяемите енергии изпраща поглешно послание към инвеститорите и обществото като цяло.

В ЕС Австрия и Люксембург вече обявиха, че се противопоставят на плана на Европейската комисия (известен като зелена таксономия), представен в края на декември. Проектът предвижда класирането като "устойчиви" на инвестиции в атомни и газови централи, за да се улесни финансирането на дейности, допринасящи за намаляване на парниковите газове.

Германия също се противопоставя на поставянето на "зелен" етикет на атомната енергия, но е на мнение, че природният газ, макар и "неустойчив в дългосрочен план", може да се окаже необходим за осигуряване на прехода, позволявайки бързо излизане от въглищната енергия, по-специално в Централна Европа, в съчетание с разрастването на възобновяемите източници.

Санчес и Фредериксен са на мнение, че решенията по таксономията трябва да имат строго научна основа, се казва в комюнике на испанското правителство. В документа се уточнява, че тази позиция се споделя и от Австрия и Люксембург.

След анализ на забележките на 27-те страни членки Европейската комисия трябва да публикува в неуточнен срок окончателния текст за таксономията, който ще се смята за окончателен четири месеца по-късно, освен ако не бъде отхвърлен с обикновено мнозинство от Европейския парламент и с квалифицирано мнозинство от 20 страни членки.

Малко вероятно е да бъде достигнато такова мнозинство, тъй като десетина страни, сред които Франция, поддържат включването на атомната енергия в списъка.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg