АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Тя изнася и най-много говеждо месо. Испания ще остане най-големият производител на свинско и овче месо, а Гърция - на козе месо.


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Най-евтините, като замък-наблюдателна кула от 12-ти век в Касерес, в западната част на страната, струват 79 500 евро. Но се продават и такива като средновековната крепост от 11-ти век в Сервера, на 100 км от Барселона за 1 600 000 евро.


От водещите четири автомобилни пазара в Европа, най-солен спад на продажбите на нови пътнически автомобили беше отчете във Франция (с 6,2%), Италия (с 5,8%) и Германия (с 2,8%), като единствено в Испания беше отчетен растеж с 5,3 на сто.


Продължаващата енергийна криза повлия силно на индекса на цените на газа, който почти се удвои през 2021 г., преминавайки от 87 пункта през януари 2021 г. до 163 през ноември 2021 г. Оттогава стойността му отново се удвои през ноември 2022 г., достигайки 350 пункта.


АОБР и министърът на енергетиката Жечо Станков обсъдиха специални компенсаторни инструменти, които да действат при кризисни ситуации с цените на електроенергията=


Без опрашването, което пчелите „изнасят на гърба си“, земеделието ще се изправи пред тежки предизвикателства – намалено производство на храни, икономически загуби и криза в снабдяването с основни продукти. Освен това ще се наруши балансът в природата, което може да отключи непредвидими екологични последици.