АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
БАБХ е предприела действия съгласно вменените правомощия на институцията и наличните 27 631 бр. бутилки "Mediterranean Blend of Italian Sunflower Oil & Extra Virgin Olive Oil (20 %)" от 1 л. са спрени за продажба. Контролираното количество от БАБХ 27 631 броя бутилки са изпратени обратно към Италия.
Русия, най-големият в света износител на пшеница, започва да разширява балтийските си пристанища, тъй като планира до 2030 г. да увеличи зърнения си експорт с 50 на сто и същевременно да намали зависимостта си от черноморските си пристанища. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни служители и мениджъри.
Петте езика, които са най-разпространени според броя на хората, за които те са майчини, са руски, немски, английски, френски и италиански.
Румъния иска да купи чрез националната компания Администрация на морските пристанища-Констанца акциите на компанията "Danube Logistics" ООД (притежавана от ЕБВР) в Международното свободно пристанище Джурджулещ, което се намира на мястото, където река Прут се влива в Дунав и е единственият излаз на Молдова до реката.
Известният италиански град пръв в света наложи през април по 5 евро такса за еднодневни посетители, особено в пикови дни, с надеждата, че "данъкът" ще охлади ентусиазма на мнозина за еднодневна екскурзия до Венеция.
Въпреки че Русия закри тръбопроводите към Европа скоро след началото на инвазията си в Украйна, тя изпраща все повече и повече втечнен природен газ (ВПГ) с кораби до европейските пристанища, възползвайки се от увеличените цени на енергията.
От влизането в сила на забрана за петролни продукти на EU/G7 на 5 февруари 2023 г. до края на февруари 2024 г. Европейският съюз е внесъл 5,16 милиона тона петролни продукти на стойност 3,1 милиарда евро от три турски пристанища – Ceyhan, Marmara Ereğlisi и Mersin. По-голямата част от тези рафинирани продукти вероятно са с руски произход, тъй като 86% от вноса на пристанищата през същия период идва от Русия.
Руският LNG обаче продължава да влиза в Европа, най-вече през пристанища в Испания, Белгия и Франция, като тези държави не са потвърдили, че ще използват новата законова възможност.