АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Италия и Португалия по-неустойчиви от Испания
Икономическото развитие в Италия и Португалия е "нетрайно" и може да бъде подобрено само от радикални реформи, а Испания е застрашена да се присъедини към тях. Това сочи публикувано днес проучване на Центъра за европейска политика, цитиран от ДПА.
Гърция вся паника тази пролет, тъй като финансите й поддадоха под бремето на тежките дългове и велия растеж. Кризата породи опасения, че държави като Испания, Португалия, Италия и Ирландия биха могли да тръгнат по същия път.
"Структурните реформи са необходими в редица страни, ако искаме да избегнем бъдещи кризи. Особено Гърция и Италия, както и Испания (и) Португалия (...) трябва да извършат реформи", се
посочва в изследването на брюкселския анализаторски център.
Унгария, Латвия и Румъния, на които им се наложи да бъдат спасявани от ЕС и Международния валутен фонд, трябва да реформират икономиките си, да "подобрят управлението, конкурентоспособността и производителността и да се справят
ефективно с дългосрочните предизвикателства", допълват авторите на изследването.
Европейският индекс за икономическа стабилност определя позицията на 27-те от ЕС според техния икономически растеж, бюджетен дефицит и дълг, конкурентоспособност, корупция и очаквания бъдещ натиск на пенсионното бреме.
Гърция, която получава най-ниската оценка почти във всички категории, Италия и Португалия, чиито икономики са определени като "неустойчиви" са слезли надолу според дългове, перспективи за слаб растеж, пенсионни разходи и корупция.
Испания, Латвия, Румъния, Унгария, Малта, Литва, Кипър, Словения и Ирландия са поставени в категорията "застрашени" да станат "неустойчиви", като Испания е в най-тежко положение.
В другия край на скалата са Швеция - най-добре поставената икономика в ЕС, следвана от Дания, Естония и Финландия.
Лидерите на ЕС ще се срещнат утре в Брюксел, за да обсъдят дългосрочните реформи на икономиките си, както и други актуални проблеми, отбелязва ДПА.
Tweet |
|