АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Й. Хан: Турция се отдалечи от ЕС
Турция под управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган поне засега е обърнала гръб на присъединяването към ЕС, заяви в интервю за Ройтерс еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан, предлагайки вместо това икономическо сътрудничество, ако двете страни могат да възстановят приятелските отношения.
След години на застой по отношение на стремежа на Турция за присъединяване към ЕС, правителствата на страните от евросъюза казват, че този процес е "мъртъв", изтъквайки чистките на Ердоган срещу дисиденти, язвителните му забележки за "нацизма", отправени към Германия, и референдум, даващ му нови широки пълномощия, които според правозащитни групи са лишени от механизъм за разделение и взаимен контрол на властите, отбелязва Ройтерс.
За всеки е ясно, че поне засега, Турция се отдалечава от европейската перспектива, посочи Хан.
Фокусът на нашите отношения трябва да бъде нещо друго, изтъкна еврокомисарят в интервю, дадено след срещата на външните министри от ЕС в Малта миналата седмица, на която Франция и Германия оглавиха усилията за обмисляне на ново споразумение с Анкара, базирано на връзките в търговията и сигурността.
Ние трябва да видим какво би могло да бъде направено в бъдеще, да видим дали можем да рестартираме някакъв вид сътрудничество, посочи Хан в събота. Той каза, че не е имал срещи по въпроса за икономиката с Турция от януари миналата година, което нормално е неотменна част от преговорите за присъединяване.
Процесът на присъединяване на Анкара към ЕС официално не е замразен, но евродепутатите призоваха миналата седмица за официално преустановяване на преговорите, като някои от тях заявиха, че Турция вече не изпълнява демократичните критерии, за да бъде разглеждана като кандидат, да не говорим за пълноправен член на ЕС.
Ердоган заяви в интервю за Ройтерс миналата седмица, че Турция няма да чака вечно пред вратите на Европа и ще се оттегли от преговорите за присъединяване, ако нарастващата ислямофобия и враждебност от някои страни членки продължат.
Хан заяви, че до началото на следващата година ще представи доклад на правителствата на страните от ЕС за изясняване на статута на Турция. Според дипломати липсата на спешност показва нежеланието на страните от евросъюза да разочароват Анкара, имайки предвид това, че те разчитат на Турция за възпиране на потока от мигранти към Европа.
Но Хан изтъкна, че ограниченията на свободата на словото, масовото изпращане на хора в затвора и орязването на гражданските права прави почти невъзможно за момента за Турция да изпълни критериите за присъединяване към ЕС.
Той подчерта, че правилата на ЕС "не подлежат на преговори" и евросъюзът няма "да отделя ситуацията с правата на човека" от обсъжданията. "Няма версия за турска демокрация. Има само демокрация. Турският народ има същите права да живее в условия на свобода, както европейците", каза Хан, чиято делегация в Турция е посетила дисиденти в затвора.
С малко мнозинство от 51,4 процента турските гласоподаватели подкрепиха на референдум през април конституционни поправки, даващи нови широки пълномощия на президента, на фона на обвинения от опозицията за изборни измами.
На въпрос дали ЕС е отчасти отговорен за ориентацията на Турция към по-централизирана система, Хан посочи, че инициативата за промяна е дошла отвътре в страната.
"Никой не може да твърди, че е безупречен, но винаги е суверенно решение на една страна /да решава за политиката/, отбеляза Хан.
"Всички тези усилия за реформи не се правят за ЕС, а в интерес на /турските/ граждани", посочи Хан. /БТА
Tweet |
|