АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През миналия месец японската йена поетиня до ново 32-годишно дъно спрямо щатския долар, което направи цените на вносните стоки – от петрол до храни, още по-високи за японските домакинства и бизнес.
Селскостопанският износ беше сред групата сектори, към които заедно с туризма и изграждането на чуждестранни заводи за чипове и батерии в Япония биха могли да получат тласък от рязкото падане на йената и да компенсират част от икономическите щети, които това е причинило.
Основният индекс Tankan, който измерва настроенията сред водещите производители в Япония, се понижава до 8 пункта при 9 пункта през миналото тримесечие. Тези данни идват на фона на проблемите, с които се сблъсква третата по големина икономика в света - увеличаващи се производствени разходи, спад на стойността на японската йена и забавяне на търсенето в глобален мащаб.
Анализаторите на Goldman Sachs също така посочиха, че са преразгледали досегашните си негативни прогнози за японската йена и валутите на Латинска Америка, шведската крона, канадския, австралийския и новозеландския долар и израелския шекел и вече залага на тяхното поскъпване през 2019 г.
Международния валутен фонд обяви, че китайският юан официално се присъединява към долара, еврото, японската йена и британската лира в кошницата с резервни валути. Това става днес, когато е националният празник на Китай.
Доларът се засили за втора поредна сесия, тъй като спокойствието се върна на финансовите пазари, а акциите на Уолстрийт бяха силни. Всичко това намали необходимостта от покупки на предлагащата сигурност йена.
Доларът силно поевтиня срещу еврото и йената в петък, тъй като изумително слаби данни за фабричния сектор в Китай подсилиха опасенията за световния растеж и намалиха залозите за повишение на лихвите на Федералния резерв през септември.
Търговският дефицит на Япония е достигнал рекордните 12,8 трилиона йени (109 милиарда долара) миналата година, тъй като слабата йена е повишила разходите за внос въпреки умереното възстановяване на износа, предаде Асошиейтед прес.
Броят на корпоративните фалити, предизвикани главно от обезценяването на японската йена, се е увеличил над двойно през 2014 година, предаде ДПА, цитирайки днешно съобщение в местно издание.
Водещият индекс Никкей на Токийската фондова борса закри днешната сесия със скок, достигайки най-високото си равнище от 2 ноември 2007 година под въздействието на слабата йена, облагодетелстваща японските компании в чужбина, предаде Франс прес.