EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Кабинетът и казусът АЕЦ „Белене”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Кабинетът и казусът АЕЦ „Белене”

mail15:45 | 06.08.2009прегледи 745 коментарикоментари 0


Eмилиян Лилов, Deutsche Welle
Правителството на ГЕРБ дойде с обещанието за ревизия на някои от решенията на тройната коалиция, а едни от най-спорните сред тях са именно около българското участие в проекти като "Южен поток", "Бургас-Александруполис" и разбира се – АЕЦ Белене.
Белене отдавна е трън в очите на много хора. Природозащитниците например предупреждават, че площадката на централата попада в сеизмичен район; данъкоплатците не харесват идеята, проектът да бъде изпълняван с техни пари (разбирай - с държавни гаранции); експертите пък се съмняват в икономическата целесъобразност на "АЕЦ Белене".

Разобличаване на митовете

И трябва да кажем, че всички са прави - и районът около Белене е земетръсен; и идеята за държавните гаранции е заложена в схемата на предишното правителство (подписало с руснаците за строителството); и икономическият анализ за ефективността на новата ядрена мощност никъде не е публикуван. Само за опресняване на паметта - когато изваждаха от фризера проекта "АЕЦ Белене" ни убеждаваха, че той ще струва 3,9 млрд. евро, а цената на произвеждания ток - 3,5 до 4 евроцента за киловатчас. Тези разчети отдавна вече не са актуални - последните прогнози са съответно за 10 млрд. евро и за 8 до 10 евроцента киловтачаса (минимум). Така беше развенчан един от основните икономически "аргументи" - за евтиния ток. И още нещо се налага да припомним - първоначално се твърдеше, че цената щяла да остане непроменена през цялото време, докато централата се строи.
Но и самият избор на изпълнител бе всичко друго само не и икономически обоснован. До търга беше допусната само руска ядрена технология, т.е. нямаше конкуренция. Спомням си добре тогавашната икономическа "логика", че централата е започната от руснаци и ще бъде по-евтино, ако бъде завършена от тях. Те обаче решиха друго - да съборят всичко и да започнат строежа отначало, и поискаха за събарянето на вече построеното повече пари отколкото даваха за изкупуване на старото руско оборудване. Така беше развенчан още един мит, представян ни като икономически аргумент - че с избора на руски инвеститор се пестели пари, защото той щял да достроява вече започната централа.


Ще докаже ли новото правителство смелост?

Но да оставим експертните оценки. Направете си труда и прегледайте какво пишат хората в интернет-форумите за АЕЦ-Белене. И се запитайте, защо трудно откривате привърженици на идеята за довършване на мегаломанския проект. Затова пък ще срещнете оценки за далавери и ядрени лобита, за енергийни мафии и за грабителства посред бял ден. Ако новото българско правителство не се уплаши от цитираните мощни лобита и спре проекта АЕЦ-Белене, то ще е спечелило една от най-важните си битки, от която може излезе по-силно и по-уверено за следващите, които му предстоят. Ако наистина иска да промени България, както обеща.




 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg