АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
BP трябваше да отдели на проекти за офшорна вятърна енергия около една трета от предвидените 30 милиарда долара за възобновяема енергия за периода от 2023 до 2030 година.
Приходи: Секторът на възобновяемата енергия е генерирал приходи в размер на близо 1.9 млрд. евро през 2023 г., което представлява спад с над 20% спрямо 2022 г.
Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.
Миналия месец енергийният министър Байрактар заяви, че Турция има за цел да увеличи капацитета за производство на вятърна и слънчева енергия до 120 000 мегавата до 2035 г., което ще изисква близо 80 милиарда долара инвестиции, напомня агенцията.
Според депутата Делян Добрев е изключително важно България да има законодателство за офшорната вятърна енергия. Той се съгласи с прогнозата, че се очаква недостиг на електрическа енергия още през януари и февруари, като се позова на анализ на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Строителството е планирано да започне през 2025 г., като в момента на обекта се извършват измервания на вятъра. Очаква се съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в края на 2026 г. Проектът стана възможен благодарение на сътрудничеството между Русия и Киргизстан.
Средният добив от културата в община Добричка е 185 кг/дка, в община Добрич земеделците прибират по 180 кг/дка. Земеделските стопани в общините Балчик, Каварна, Шабла и Крушари реколтират по 170 кг/дка.
От тях 135 милиона евро са на разположение за фотоволтаици, четири милиона за водноелектрически централи, още четири милиона за биомаса и един милион евро за вятърна енергия, е посочило министерството в информация за медиите.
„Труновската вятърна електроцентрала е деветият вятърен парк на „Росатом“. С въвеждането ѝ в експлоатация, общата инсталирана мощност на проектите ни надхвърли 1 гигават“, заяви генералният директор на подразделението за вятърна енергия на „Росатом“ Григорий Назаров.
Трите страни се ангажират да си сътрудничат в подготовката на съвместни трансгранични проекти в областта на офшорната вятърна енергия, водорода от възобновяеми енергийни източници и инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.