АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.
При този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в Шенген по суша, обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си в района на границата при Русе. Премиерът изтъкна още, че администрирането на такса „мост“ предстои да бъде обсъден в рамките на оперативния щаб, отговарящ за реорганизацията по границите във връзка с Шенген.
Ремонтните дейности ще се извършват едновременно с тези, които се извършват от българска страна; те ще започнат от средата на моста и постепенно ще се оттеглят към румънската страна, като блокираната зона ще бъде около 150 метра, където движението ще бъде насочвано чрез пътна сигнализация“, съобщават от ITPF Гюргево.
Те са с художествена стойност и при демонтажът им, поради основния ремонт на съоръжението, трябва да се запази тяхната цялост, да бъдат възстановени и отново поставени. До момента е премахната ограда с дължина 413 метра, която се реставрира, а общата ѝ дължина е 2120 метра.
Общо 167 стоманобетонни панела всеки с размери 2,48 м на 4,40 м и тегло 5,6 тона са изработени от началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе. Готовите панели са с общо тегло над 935 тона, колкото е общото тегло на близо 500 леки автомобила.
Третокласният път осигурява пряка връзка от АМ „Тракия“ до път I-8 Пловдив – Хасково. Инвестицията е за близо 17 млн. лв. и средствата са от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Максималният срок за разработване на предпроектното проучване е 23 месеца от началото на договора. Договорът се финансира от фонда на „Механизма за свързване на Европа“ (CEF 2).
През тази седмица графикът на дейности по моста предвижда пясъкоструене по стоманена конструкция, демонтаж и монтаж на стоманобетонни панели и монтаж на болтови дюбели, армировка и кофраж за захващане на стоманобетонни панели.
Сред дейностите, заложени за изпълнение през следващата седмица са продължаване на работата по антикорозионното покритие на моста, както и направа, демонтаж и монтаж на стоманобетонни панели и премахване на част колекторната система.
Министър Коритарова съобщи, че се полагат основите на виадукта, което е най-тежката част за изграждане в този участък. “Имаме напредък. Изпълнителят се справя и по искане на премиера ще бъде разгледана възможността за оптимизиране на срока и по-скорошно приключване с цел улесняване на трафика“.