АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Планинската страна Швейцария се превърна в държавата с най-голям флот в света от кораби за превоз на контейнери, въпреки че няма излаз на море. Това се дължи предимно на корпорацията за морски превози "Медитерениън шипинг къмпани - Ем Ес Си" (Mediterranean Shipping Company - MSC), която е базирана в Женева.


Тя се нарежда след САЩ и Франция. Експертите са анализирали данни от 64 държави, които изнасят ключови оръжия (бойни самолети, военни кораби, системи за противовъздушна отбрана, танкове и превозни средства за бойна поддръжка, артилерия).


Съветът на ЕС въвежда два нови показателя за налагане на мерки срещу онези, които притежават или управляват кораби от т. нар. сенчестия флот на Русия и тези, които подкрепят или се възползват от руския военнопромишлен комплекс.


Приходите от Суецкия канал спаднаха с шестдесет процента през 2024 г., след като морските превозвачи пренасочиха корабите си, заради атаките от страна на йеменските бунтовници хуси срещу свързани с Израел, САЩ и Великобритания плавателни съдове.


На първо време компаниите преразглеждат плановете си до юни. До тогава са планирани 170 посещения на круизни кораби в Санторини, които ще трябва да бъдат пренасочени.


Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.


Производството на космически кораби и ракети носители в Евросъюза достига своя връх през 2016 г., когато стойността му се оценява 6,24 млрд. евро.


Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.


Достигането на нови, по-големи дълбочини в пристанищната зона ще осигури възможност за безопасно влизане и акостиране на по-големи кораби и е необходима предпоставка за бъдещото развитие на морските терминали.


Една от причините за отчетеното рязко понижение се явяват мащабните поръчки за транспортно оборудване, направени през предходния месец за самолети, кораби, влакове и военни превозни средства.