АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Любопитното е, че стари сортове като „мъркулеще“, „унгарка“, „компотна“ са се запазили в по-голяма степен. При тях пораженията са около 40%. Измръзвания има също при ранните праскови и череши, както и при част от сливите“, каза Недев.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.
Целевите кредити са за закупуване на семена, разсад и торове за зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и торове при отглеждане на трайни насаждения: плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди, малини, сливи, десертно грозде), винени лозя и маслодайна роза.
В резултат на това, както и по-ниските средни добиви при някои култури до момента, производството на череши, вишни, кайсии, праскови, сливи, круши, малини и маслодайна роза е в рамките на 17,1% -76,3% по-ниско в сравнение с отчетеното по същото време на 2018 г.
Наблюдавани са около 46000 земеделски стопанства на територията на цялата страна, които отглеждат поне 1дка (0.1ха) чиста култура– ябълки, круши, праскови, нектарини, кайсии, сливи и джанки, череши, вишни, орехи, бадеми, лешници, малини и лозя с десертни сортове грозде.
Компенсации са получили земеделските стопани от областите Варна, Добрич, Ловеч, Силистра, Сливен и Шумен, които притежават констативни протоколи за 100% пропаднали площи с праскови и нектарини, кайсии, сливи, бадеми или череши в резултат на измръзване от ниски температури през зимата и пролетта на 2018 г.
Потенциални български кандидати са Смилянският фасул, Брежанският кестен, Еленският бут, Силистренските кайсии, Странджанският чай и други.
Субсидия по основната схема за обвързано подпомагане за плодове могат да получат производители от цялата страна, които стопанисват поне 0.5 хектара допустими площи с ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди, малини.
Заместник министър-председателят Валери Симеонов заяви, че в големите спиртоварни не се произвежда ракия от грозде, кайсии, праскови и сливи, а от зърнен етанол. Причината е, че в момента българските закони позволяват ракията да се произвежда със съдържание до 60%.