EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Как да изберем въздушен фритюрник

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как да изберем въздушен фритюрник

mail18:15 | 13.11.2024прегледи 388 коментарикоментари 0


Един от най-рекламираните електродомакински уреди в последно време у нас е така нареченият еър фрайър - Air fryer /използван от всички наши търговци/, или на български език – въздушен фритюрник, който готви без мазнина.

За вниманието на потребителите се борят десетки търговци, стотици оферти и примамливи намаления. На нашия пазар цените му се движат от 100-200 при промоции до над 1000 лева. Потърсихме информация, за да разберем какво представлява той, какви са му предимствата и дали не е поредната „уловка“ за българския доверчив купувач.

      Френският потребителски сайт „Какво да изберем“, който прави проучвания и тестове на стоки и услуги, предлага проверена и полезна информация за нашите читатели.

      Какво е въздушен фритюрник? Все по-популярен сред потребителите, въздушният фритюрник се рекламира като уред за здравословно готвене. За разлика от традиционните фритюрници, този уред изисква малко или никакво масло. За готвене на храна, а не само на пържени картофи, той използва горещ въздух като във фурна и ви позволява да приготвяте ястия с вкус и хрупкава текстура, подобни на тези, получени при пържене. Въпреки името си обаче, въздушният фритюрник прави нещо повече от пържене на храна. Може също така да готви, пече или имитира скара при всякакви ястия, риба и дори сладкиши.

Наистина ли фритюрниците консумират по-малко електроенергия?

      По-бързо готвене и по-малко разходи за енергия: това е обещанието на марките, които предлагат въздушни фритюрници. Проверени са реалните икономии на енергия на много модели в сравнение с готвенето в традиционна фурна. Ниската консумация на енергия на фритюрниците е едно от основните им предимства, според производителите.

Вярно е, че по-краткото време за готвене в по-малка кухина логично предполага икономия на електричество. Ninja, един от тримата „тежкотоварни“ на пазара, обещава например 65 до 75% икономия на енергия в сравнение с конвенционална фурна. Moulinex и Philips, двамата му основни конкуренти претендират за икономия от 70%.

Чрез тестване са подложени на изпитание тези твърдения. Тестът съпоставя няколко въздушни фритюрници спрямо традиционна фурна Optimo от Moulinex с малък обем от 19 l по отношение на тяхната производителност на готвене и консумацията на енергия. За приготвянето на киш Lorraine (малък формат) всички въздушни фритюрници са по-икономични от мини-фурната: средно те постигат 36% по-малко електроенергия, като най-добрият достига 67% икономия.

Сходни са резултатите и след изпичане на кифлички: само един въздушен фритюрник консумира повече от класическата фурна, останалите спестяват до 73% електроенергия. Приготвянето на пилешки бутчета също показва, че с еър фрайър може да се пестят пари, но не с всички модели, тъй ката някои са по-енергоемки.

Като цяло, традиционната мини-фурна работи по-бавно и консумира повече енергия. Поради много по-краткото време за готвене, въздушния фритюрник консумира 3 пъти по-малко електроенергия за печене на парчета пиле и намалява с 28% за приготвяне на пандишпан. Ако имате и двете устройства, решението се взема бързо!

Предимства

Въздушния фритюрник предлага здравословна и удобна алтернатива на традиционния фритюрник или фурна. Той може да служи за здравословно готвене, с малко или никакво масло. Универсалните, въздушните фритюрници могат също да готвят, пекат или на скара всякакви ястия. Тези кулинарни уреди имат много предимства: приготвяне на нискокалорични ястия, намаляване на миризмите, лесно почистване.

      Но предвид множеството налични модели, кой въздушен фритюрник да изберете, който е най-подходящ за вашите желания, нужди и бюджет?

Внимание при избора

      Фритюрниците без мазнина са обемисти и донякъде шумни уреди. Капацитет, маневреност и лекота на поддръжка са сред критериите, които трябва да вземете предвид при покупка. За модел от начално ниво ще броите между 100 и 200 лева.

Цените на най-ефективните устройства могат да достигнат и до 1000 лева. Ако закупуването на въздушен фритюрник изисква определен бюджет, разходите му могат да се компенсират от спестената електроенергия. Купуването втора употреба може да бъде решение за намиране на евтин въздушен фритюрник. Правилната поддръжка на вашето устройство е от съществено значение за гарантиране на правилното му функциониране и дълъг живот. източник:Активни потребители

 

  

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6645