EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Как да намалим хранителните отпадъци? Видео

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как да намалим хранителните отпадъци? Видео

mail06:55 | 17.07.2024прегледи 703 коментарикоментари 0


Академичните среди и практикуващите специалисти от различни среди идентифицираха и оцениха действия и разработиха препоръки за създателите на политики и други ключови играчи за намаляване на хранителните отпадъци. Те вече са налични в многоезичен интерактивен инструментариум, съобщи Европейската комисия (ЕК).

Наборът от инструменти за намаляване разхищаването на храни за потребителите включва четири видеоурока; план за действие в областта на хранителните отпадъци, който да послужи за вдъхновение от други успешни проекти; калкулатор за предотвратяване на хранителните отпадъци за изчисляване на въздействието върху околната среда, икономиката и ползите от действията, както и хранителната стойност на спасените храни; персонализирани препоръки за създателите на политики, предприятията и училищата на всички езици на ЕС.

Проблем, който изисква спешни действия

Количеството храна, изхвърлена по веригата за доставки, е потресаващо. Само през 2021 г. ЕС е генерирал 58,4 милиона тона хранителни отпадъци (включително годни и негодни за консумация части), което съответства на около 131 килограма храна на глава от населението годишно.

Изчислено е, че около 10 на сто от храните, предоставени на потребителите в ЕС (на дребно, хранителни услуги и домакинства), могат да бъдат изхвърлени (Евростат). В същото време над 37 милиона души не могат да си позволят качествено хранене всеки втори ден, според данни на Евростат от 2023 г. 

Само битовите отпадъци представляват 54 на сто от общото количество хранителни отпадъци в ЕС, което се равнява на 70 кг на глава от населението. Най-голям дял от хранителни отпадъци се наблюдава на етапа на потребление, включително домакинствата, хранителните услуги и търговията на дребно (70 на сто от общото разхищение на храна), поради което е от решаващо значение усилията за превенция да се съсредоточат на това ниво от веригата за доставка на храни.

Тези отпадъци отделят на 254 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид: ако хранителните отпадъци в ЕС бяха държава членка, тя щеше да бъде петият по големина източник на емисии в ЕС. Хранителните отпадъци имат значително въздействие върху устойчивостта, тъй като обхващат всички въздействия, свързани с производството, разпространението, съхранението и третирането на храни като отпадъци. Ето защо подходът на мислене през жизнения цикъл е от съществено значение, за да се разбере мащабът на това предизвикателство. Намаляването на хранителните отпадъци е от ключово значение за установяването на устойчиви продоволствени системи и разгръщането на кръгова биоикономика, при която биологичните ресурси се използват по устойчив начин.

Съвместни усилия за предотвратяване на разхищението на храни

Съвместният изследователски център към ЕК, в сътрудничество с Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните", създаде през октомври 2021 г. Европейския потребителски форум за хранителни отпадъци. Тази мрежа от международни специалисти и изследователи идентифицира различни, основани на доказателства, практически решения за намаляване на разхищението на храни на потребителско ниво. 

Резултатът от тяхната работа беше публикуван като Сборник от инструменти, най-добри практики и препоръки, които да помогнат на всички ключови участници да се включат в действия за предотвратяване разхищаването на храни. Научните препоръки и констатации на форума са обобщени в дигитален инструментариум в подкрепа на всички участници в техните интервенции за намаляване на хранителните отпадъци на потребителите, който е достъпен от Центъра за знания за в областта на биоикономиката

Инструментариумът беше представен по време на публичното събитие "Да намалим хранителните отпадъци на потребителите! Решения от Европейския потребителски форум за хранителни отпадъци", проведено на 5 юни в Брюксел. То събра политици на местно, регионално и национално ниво, предприятия за храни и други организации, училища и образователни институции, ангажирани с борбата с разхищаването на храни от потребителите. 

По време на проявата участниците и практикуващите специалисти, вариращи от институции на ЕС и публични органи на всички нива до предприятия за производство на храни, научни изследвания, академични среди и други организации, споделиха най-новите си инициативи в областта на предотвратяването на разхищаването на храни, включително тези, насочени към промените в поведението на потребителите. Те обсъдиха също как Европейският потребителски форум за хранителни отпадъци може да подкрепи работата им. 

Инструментариумът за предотвратяване на хранителните отпадъци на потребителите

Инструментариумът, представен на събитието, е насочен към практици както от публичния, така и от частния сектор: създатели на политики (национални, регионални, местни), предприятия, училища и други организации, ангажирани с предотвратяване разхищаването на храни (например потребителски и екологични НПО, хранителни банки и други благотворителни организации), в държавите членки на ЕС и извън тях.

Този инструментариум включва:

  • Поредица от четири видеоклипа за предоставяне на насоки за планиране, прилагане и оценка на интервенции за намаляване на хранителните отпадъци с помощта на установени техники за количествено определяне и протоколи. Видеоклиповете са на английски и се предлагат със субтитри на седем езика (английски, френски, немски, италиански, испански, полски и румънски).
  • Калкулаторът  за предотвратяване на хранителните отпадъци е интерактивен онлайн инструмент, основан на мисленето през жизнения цикъл. Той помага на потребителите да разберат въздействието и ползите от действията за предотвратяване на хранителните отпадъци. Чрез въвеждане на данни за количеството храна, спасена от изхвърляне, потребителите могат да изчислят ползите за околната среда, храненето и разходите, както и всички компромиси от своите действия. Калкулаторът също така предоставя готови за използване съобщения за тези въздействия в подкрепа на комуникационните дейности.
  • Планът за действие в областта на хранителните отпадъци е интерактивен онлайн инструмент, който класифицира над 70 действия за предотвратяване на хранителните отпадъци, прилагани в различни страни. Планът на действие функционира като дърво на решенията, в което потребителите могат да ориентират въз основа на това къде се извършва действието за предотвратяване на хранителните отпадъци, целевата аудитория, географския мащаб и вида на действието. Действията са оценени от експерти от Европейския потребителски форум за хранителни отпадъци и могат да послужат като източник на вдъхновение както за политиците, така и за практиците.
  • Информационни брошури с препоръки за предотвратяване на разхищаването на храни за политици, хранителни предприятия и организации и училища са налични на 24 езика на ЕС.
  • Научни доклади и комуникационни материали, разработени от Европейския потребителски форум за хранителни отпадъци.

Контекст

Стратегията "От фермата до трапезата" предлага поредица от действия, насочени към осигуряване на преход на ЕС към устойчива продоволствена система. На 5 юли 2023 г., като част от тази стратегия, Европейската комисия предложи да се определят правно обвързващи цели за намаляване на хранителните отпадъци, които държавите членки на ЕС да постигнат до 2030 г. чрез законодателно предложение за изменение на Рамковата директива за отпадъците. 

Това предложение в момента е в процес на междуинституционални преговори пред Европейския парламент и Съвета. Според предложението на Комисията от държавите членки ще се изисква да приложат мерки за намаляване на хранителните отпадъци до края на 2030 г.:

  • с 10 на сто в преработката и производството;
  • с 30 на сто (на глава от населението), съвместно при търговия на дребно и потребление (ресторанти, хранителни услуги и домакинства).


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg