EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Как да не поскъпва хлябът?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как да не поскъпва хлябът?

mail17:02 | 17.09.2021прегледи 1016 коментарикоментари 0


200% скок на цена на газа, 150% поскъпване на тока, 20% поскъпване на транспорта – оттук-нататък е и цената на човешкия труд. Затова търсим решения. Това обяви Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, предвид бъдещата цена на хляба. Кукушева се съгласи, че вероятно ще има увеличение на цената на хляба за крайния потребител от около 15-20%, но е строго индивидуално според съответния хлебар. „Нямаме такава прогноза”, веднага уточни тя при въпрос колко по-скъп хляб да чакаме до края на 2021 година.

Но за да не се случи това, тя предложи 9% ДДС на всички стоки и услуги – защото служебното правителство направило така, че събира много повече ДДС. Въпросът е дали това е възможно и според европейското законодателство – защото според него (директива за ДДС) се допускат изключения за един или два сектора, където ДДС да е под 15%, но не и като цяло да е под 15%. В България вече има 9% ДДС за хотелиерския и туристическия бранш, което влезе в сила заради пандемията и би трябвало да спре да действа след края на тази година, освен ако не бъде решено друго.

Друг сериозен „товар” върху цената е цената на пшеницата на международните борси. Тя расте постоянно, каза Кукушева и посочи, че заради зелената сделка има и много Пред bTV Кукушева обясни, че няма желаещи за работа, макар да има много хора, които са без работа, но и има ниска безработица. Квалифициран хлебар взема 2000 лева месечно чисто, подчерта  Кукушева.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg