EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Как да се размразят руските активи

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как да се размразят руските активи

mail09:30 | 19.04.2024прегледи 674 коментарикоментари 0


САЩ и съюзниците им от Г-7 продължават да разглеждат широк диапазон от възможности, за да отключат стойността на близо 300 милиарда долара замразени руски активи, за да помогнат на Украйна. Това заяви финансовата министърка Джанет Йелън, цитирана от Ройтерс.

Йелън подчерта, че САЩ и Г-7 са абсолютно ангажирани с подкрепата си за Украйна и призова Конгреса да одобри военната и бюджетна помощ. Тя заяви на пресконференция, че се опасява, че Русия може да бъде окуражена от дебата на местно ниво в САЩ относно помощта за Украйна и Москва да си помисли, че Киев вече не разполага с глобална подкрепа. 

Йелън предупреди също, че САЩ възнамеряват да наложат нови санкции на Иран през идните дни заради безпрецедентната им атака срещу Израел и тези санкции ще имат за цел да намалят капацитета на Техеран да изнася петрол.

"По отношение на санкциите, напълно очаквам, че ще въведем допълнителни санкции срещу Иран през идните дни", заяви Йелън на пресконференция в кулоарите на Пролетните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка във Вашингтон.

"Не планираме предварително санкционните ни инструменти. Но в дискусиите, които имаха всички опции за прекъсване на финансирането на тероризма остават на масата", добави тя.

Джанет Йелън припомни, че американското финансово министерство и Държавният департамент вече са предприемали мерки в миналото, за да се справят с "дестабилизиращото" поведение на Иран, намалявайки възможностите му за износ на петрол.

Швейцария няма да се присъедини към работната група REPO на G7 (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs, РЕПО - Руски елити, подставени лица (проксита) и олигарси), която има за задача да проследява руски активи. В сряда Камарата на представителите на парламента отхвърли предложението на Зелената партия със 101 гласа "за" срещу 80 "против", съобщи swissinfo.

Групата РЕПО включва страните от Г-7, ЕС и Австралия и следи парите на руските олигарси и спазването на икономическите санкции срещу тях.

Швейцария не разполага с официално действаща работна група по прилагане на международните икономически санкции срещу Русия. "Въпреки това като мениджър на руски активи и основен търговец на стоки, Швейцария носи голяма отговорност в тази област. Това членство (в РЕПО) би изпратило ясен политически сигнал", смята Франциска Райзер от Зелената партия.

"Швейцария не може да подкрепи Украйна с военни средства. Ето защо е още по-важно да действаме там, където можем", продължи Райзер.

По някои оценки между 150 милиарда швейцарски франка (164,9 милиарда долара) и 200 милиарда швейцарски франка руски средства са депозирани в швейцарски банки, особено от лица в санкционни списъци, отбелязва изданието.

Досега обаче Швейцария е замразила само 7,5 милиарда швейцарски франка. "Едва ли е изненадващо, че това провокира международна критика", каза Райзер.

"Участието на Швейцария не е заплаха за нейната автономия, а начин да покажем, че приемаме санкциите сериозно", твърди социалдемократът Лорънс Фелман Риле от името на комисията, занимавала се със случая. "Неутралитетът не означава безразличие. Освен това решенията на РЕПО не са задължителни. След присъединяването Швейцария винаги може да реши дали да възобнови или не допълнителни санкции срещу Русия.

Но десните политици не бяха убедени. "Що се отнася до санкциите, Швейцария вече работи с много държави и организации, включително РЕПО - на техническо ниво. Тя си върши работата и дори по-добре от други страни", контрира Ханс-Петер Портман от Радикално-либералната партия.

"Тази работна група е политически инструмент на Г-7. Натискът от страна на Съединените щати да отменят всичките си санкции ще бъде огромен. Швейцария не трябва да се оставя да бъде влачена, защото ще бъде фундаментално отслабена в ролята си на посредник (медиатор)", каза Портман.

Швейцарското правителство веднъж вече (преди година) отклони поканата на страните от Г-7 да се присъедини към РЕПО. Тогава Швейцария беше подложена на международен натиск: през юни 2023 г. така наречената Хелзинкска комисия, орган на правителството и Конгреса на САЩ, разкритикува политиката на санкции на Швейцария.

В писмо посланиците на страните от Г-7 поискаха Швейцария да сътрудничи по-тясно в търсенето на активи на руски олигарси. Федералният съвет на страната отхвърли критиките с аргумента, че размерът на активите, замразени в Швейцария, е уважаван според международните стандарти.

Сътрудничеството с РЕПО върви добре и ще продължи, каза федералният съветник Беат Янс. Следователно няма нужда да продължаваме по-нататък.

При гласуването към гласовете на Швейцарската народна партия и Радикално-либералната партия се добавиха и тези на левицата. Центърът и Либералната зелена партия гласуваха разнопосочно.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg