EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Как да се спаси Гърция ?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как да се спаси Гърция ?

mail11:35 | 12.02.2010прегледи 540 коментарикоментари 0


Държавните и правителствени ръководители от Европейския съюз не оповестиха конкретна финансова помощ за Гърция на вчерашната си среща в Брюксел, но се обединиха около идеята за конструктивна и целенасочена дейност в подкрепа на страната и защита на еврозоната.
Франс прес изброява няколко варианта за помощ на Гърция:

- ДВУСТРАННИ ЗАЕМИ, обмисляни от Франция и Германия. В ЕС няма механизъм за оказване на помощ на изпаднала в затруднение страна от еврозоната, а Договорът за ЕС забранява на Европейската централна банка (ЕЦБ) да отпуска заеми на държавите. Възможно е обаче европейски страни да окажат финансова помощ на страна партньор индивидуално или колективно.

- ПРЕДОСТАВЯНЕ НА  КРЕДИТНИ ЛИНИИ: с такъв инструмент  (стендбай споразумение) разполага Международният валутен фонд (МВФ), така че в случая става въпрос да се създаде подобен механизъм в еврозоната.

- ГАРАНЦИИ ЗА ЗАЕМИ: ЕС обмисля гаранции от някои правителства за гръцкия дълг.

- ПРЕДСРОЧНО ОТПУСКАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ СУБСИДИИ.

- НАМЕСА НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА
(ЕИБ) като част от координирана помощ. Обикновено това означава банката да вземе заем от пазарите, след което да финансира проекти, насочени към модернизиране на икономиката.

- ЕВРООБЛИГАЦИИ: идеята да се издадат еврооблигации - заеми, предприети едновременно от няколко държави, за да се споделят рисковете - беше издигната отново във връзка с държавния дълг на Гърция, включително от правителството в Атина.

- ФИНАНСОВА ПОМОЩ ОТ МВФ е възможна, но беше отхвърлена от много европейски ръководители, които обаче не се обявиха против използване на експертни съвети на фонда.
   
Отзивите от изразеното вчера намерение за подкрепа на Гърция от Европейския съюз по света са предимно положителни.
Европейската централна банка (ЕЦБ) днес приветства решението на Европейския съюз за помогне за стабилизирането на гръцката икономика като начин да подкрепи финансовата стабилност в еврозоната, съобщава ДПА, цитирана от БТА.
Президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише изрази задоволство най-вече от "потвърждаването на необходимостта за всички страни членки да водят стабилни национални политики според приетите правила".
"Потвърждавам, че ЕЦБ ще работи с Европейската комисия при надзора за изпълнение на препоръките от страна на Гърция, както и по предложения за необходими допълнителни мерки. Може да се разчита на постоянната ни готовност в това отношение", коментира Трише.
Международният валутен фонд (МВФ) днес се присъедини към ЕС в обещанията за помощ за Гърция, посочва Reuters.
„Искаме и можем да подкрепим Гърция по начина, който според гръцките власти е подходящ", заяви Джон Липски, първи заместник-управляващ директор на Фонда.
Според информиран източник, цитиран от Reuters, ЕС е поискал експертна помощ от МВФ за разработване на спасителни мерки, но не и пари.
Позицията на Германия остава противоречива.  Британският вестник Guardian цитира анонимни източници, според които въпреки показаното германско-френско единство и официалното изявление на ЕС, Меркел се е противопоставила на конкретен спасителен план.
"Германия е "натиснала спирачките" за финансова помощ заради правни основания и по принципни причини", съобщава изданието, цитирайки високопоставен служител на ЕС. 
Само ден преди извънредната среща на лидерите от ЕС държавен служител от немското правителство коментира, цитиран от Financial times, че Берлин възнамерява да изгради
 „защитна стена” около Гърция с цел да се предотврати разрастването на кризата с бюджетната задлъжнялост.
Притесненията на Германия са, че отливът на активи от Гърция, още повече от държавни облигации, може сериозно да засегне банките в страната, както и тези на други държави от Еврозоната.
Отзивите в гръцките медии по повод състоялия се вчера извънреден Европейски съвет в Брюксел, са фокусирани върху високата цена, която страната ще трябва да плати през следващите години под тройния надзор на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg