EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Как поскъпва агнешкото месо?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как поскъпва агнешкото месо?

mail08:45 | 23.04.2022прегледи 2173 коментарикоментари 0


Агнешкото поскъпва почти двойно от фермата до магазина, затова фермери призоваха клиентите да купуват директно мръвки от производителите. Във фермите цената на агнешкото варира от 8 до 10 лева за килограм, докато в магазина се предлага за поне 18-20 лева за килограм. Само преди седмица килото стигна до 25 лв., но търговците свалиха цените, заради липсата на интерес от страна на купувачите. Цената в магазините обаче не се определя от стопаните, а от прекупвачите.

В магазинната мрежа крайната цена не е определена от българските животновъди, каза председателят на Националната асоциация “Обединени български животновъди” Бойко Синапов. Той подчерта, че има достатъчно българско месо, което да задоволи интереса на потребителите, и посъветва клиентите да се ориентират към пазаруване директно от фермите. По този начин не само мръвките ще им излязат на половин цена, но има и гаранция, че месото е прясно, а не замразявано и извадено от фризера в навечерието на празника.

Ако все пак решите да пазарувате агнешко от магазина и държите месото да е родно производство, можете да го разпознаете според състоянието му. Прясното българско агнешко е свежо, розово на цвят, а печатът върху него е син. Обичайно то е и малко по-скъпо от вносното.

Нелегален внос има от Северна Македония. Там производителите предлагат цяло агне директно на кланицата срещу средно 50 лв. У нас обаче тази цена е немислима за производителите заради липсата на държавна субсидия за животновъдите, обясни Синапов. Така родните производители не са конкурентни на стопаните от съседните страни.

Група от български животновъди ще се срещне в Брюксел с представители на Европейската комисия, за да постави проблема с липсата на субсидии. Синапов заяви, че животновъдите са третирани като хора, които получават много европейски средства, но това не отговаря на истината. И допълни, че на гърба на стопаните в страната може би се крадат много пари./в. Труд онлайн


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg