АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
Най-много е внесеният джинджифил – 114 000 тона, следван от червения пипер (110 600 тона) и черния пипер (50 300 тона). Китай е основният източник на джинджифил (43 на сто) и червен пипер (73 на сто), докато черният пипер идва предимно от Виетнам (63 на сто).
За последните 10 години в България, а това прави по два магазина на ден. Пазарът за бързооборотни стоки расте, той е около 15 милиарда лева и този ръст не се дължи основно на инфлация, а в последната година се дължи и на обем и на стойност. Българите харчат всеки ден по 12,50 лева.
БВП на човек от населението в стандарти на покупателната способност в еврозоната намалява от 110 до 104 в периода 2008 до 2023 г. В България БВП на човек по стандарт на покупателна способност от 43 се покачва до 64 през 2023 г.
Данните са от нов междинен доклад на Екологично сдружение „За Земята“, в който за първи път са включени и резултатите от последните измервания на организацията – проведени непосредствено преди въвеждането на Зоната с ниски емисии (ЗНЕ) от транспорта в София в първия ѝ сезон, по време на активността ѝ от декември 2023 до февруари 2024, както и след края ѝ.
Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.
Инфлацията през октомври расте заради по-високите цени на газа и електричеството, макар и това да се компенсира от намалението на цените в секторите развлечение и култура, както и от спада на много цени на суровини за промишлеността.
Измерена спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени, френската инфлация достига 1,6 на сто през октомври в сравнение с предвиждания за ръст до 1,5 на сто. През септември годишната инфлация спрямо ХИПЦ бе 1,4 на сто.
Разходите за внос на какао, кафе и чай се очаква да се увеличат с 22,9 процента, което представлява повече от половината от общото увеличение в стойностно изражение. Цените на какаото достигнаха почти четири пъти средната си стойност за десет години по-рано тази година, тези на кафето почти се удвоиха, а тези на чая се повишиха с 15%.
По данни на "АКП-Информ" цената на украинския слънчоглед продължава да расте, като през последната седмица се е повишила с 15-30 долара за метричен тон и е достигнала 505-535 долара. Украйна почти е приключила прибирането на слънчогледовата реколта за 2024 г. като към 8 ноември е събрала 9,6 милиона метрични тона от 95,2 на сто от засетите площи.