EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

Как се започва бизнес в България?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как се започва бизнес в България?

mail09:10 | 05.10.2014прегледи 2696 коментарикоментари 1


Възможно ли е да се започне бизнес от нулата? Скептиците веднага ще отговорят, че в България това е невъзможна мисия – без финансов гръб и протекции. И все пак какви са вариантите, има ли държавна подкрепа и откъде е финансирането – с бюджетни или европейски средства? Ето какво показа справката на EconomyNews.bg.

Държава и общини

У нас се разчита преди всичко на европейските фондове чрез различните програми и схеми. Такъв пример е инициативата на Агенция по заетостта по ОП „Развитие на Човешките ресурси” в рамките на вече отминаващия програмен период - “Насърчаване стартирането на проекти за развиване на самостоятелна стопанска дейност – Компонент ІІ”. Общата стойност на субсидията е близо 10 млн. лв, като през тази година 500 безработни започнаха бизнес по този начин.

Параметри:

  • Безвъзмездна помощ до 20 хил. лв.
  • Изготвяне на стратегия и стартиране дейността на собственото предприятие
  • Обучение на наетия персонал.
  • Първоначално закупуване на материали.
  • Закупуване на оборудване, необходимо за дейността на предприятието.
  • Извършване на ремонтни работи в помещения, в които се извърша дейността на
  • предприятието.
  • Осигуряване на трудови възнаграждения на самонаетото лице и наетия персонал за не повече от 3 месеца.
До началото на настоящата година по програмата, която започна през 2012 г., 2213 безработни са поискали еврофинансиране за започване на собствен бизнес. Над половината от предложенията са отхвърлени от оценителните комисии към Агенцията по заетостта.

Друга възможност на територията на София е Общинският гаранционен фонд за малки и средни предприятия – Столична община (ОГФМСП):

Параметри:

  • За фирми, регистрирани или развиващи дейност, вкл. стартиращ бизнес, на територията на Столична община.
  • Фондът гарантира пред банките до 50% от кредита на малките фирми.
  • Максимална гарантирана сума: до 100 хил. лева.
  • С предимство: жени-предприемачи; лица с увреждания; предприемачи до 35 годишна възраст.
Примерът, който е даден на страницата на фонда, за да обясни по-конкретно как се подпомага бизнеса е следният.
ОГФМСП е издал гаранция в размер на 100 000 лева по кредит от 300 000 лева, като по този начин е поел 30% от кредитния риск.
След като кредитополучателят е спрял да плаща и банката е извършила съответните процедури по принудително събиране на вземането си е установено, че по кредита има неиздължена сума от 125 000 лева, включително:
-100 000 лева неизплатена главница
-25 000 лева лихви, такси и други плащания по кредита
В този случай, ОГФМСП ще изплати на банката сумата от 30 000 лева (30% от неиздължената главница).

Банки

Търговските банки у нас имат специални кредити за стартиращ бизнес. Държавната Българска банка за развитие (ББР) създаде Продуктова линия за развитие (за инвестиции).

Параметри:

  • За новостартиращи микро и малки предприятия
  • Лихвен процент: 6%, фиксиран за срока на кредита
  • Минимална финансирана сума: 1500 евро
  • Максимална финансирана сума: 50 хил. евро
  • Срок: от 12 до 60 месеца
  • Гратисен период: до 12 месеца
  • Минимално собствено участие: 10% без ДДС
JEREMIE – Eleven и Launchub

Двата фонда по инициативата JEREMIE - LAUNCHub и Eleven, с общ капитал 21 млн. евро, са инвестирали в около 110 компании за близо две години функциониране. Отделно в стартиращи и малко по-зрели бизнес идеи са инвестирани общо над 7 млн. евро. Благодарение на двата фонда, София е на трето място сред столиците в Европа по брой финансирани млади компании. Акцентът е върху дигиталните startup- и.

Параметри Eleven:

  • до 50 000 евро за доказване на концепцията на бизнеса в продължение на двуетапна 3+3 месеца ускорителна програма под един покрив в офис, наречен „The Roof”.
  • Най-успешните проекти получават възможност за допълнителни 150 000 евро трета „seed” инвестиция.
Параметри LAUNCHub:

  • До 30 000 евро инвестиция срещу 8% и 10% от капитала на фирмата.
  • При одобрение за Акселераторската програма и постигане на бързи резултати, стартиращите бизнеси могат да получат и последващо финансиране до 200 000 евро.
ОП „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020

Целевата група на новата оперативна програма са новорегистрирани предприятия, желаещи да реализират бизнес идея, предприемачи, търсещи възможности за развитие и реализация на по-висока добавена стойност; предприятия, които се стремят към пазарно развитие и устойчивост.

Параметри:

  • Стойност: над 25 000 евро;
  • Специална подкрепа за: жени-предприемачи, хора с увреждания, стартиращи предприемачи – лица до 29 годишна възраст и за лица на възраст над 50 г., стартиращи собствен бизнес.
Финансовите инструменти в подкрепа на предприемачеството, включително за рисков капитал (предимно в началните етапи на развитие на предприятието), гаранционни продукти, заемно и хибридно финансиране ще насърчават: създаването на нови предприятия във високо- и средно-технологичните сектори и тези на интензивни на знанието услуги съгласно НСНМСП; развитието на нови идеи, нови продукти/услуги, трансфера на предприемачески идеи чрез инвестиции в дълготрайни материални и нематериални активи, придобиване на разрешителни, лицензи за реализация на нови за предприятията специализирани дейности, реализация на франчайзинг и др. за предприятия с по-висок рисков профил, но с потенциал за създаване на висока добавена стойност. Инструментите ще са обвързани с менторство („наставничество‖) за предприемачи и установяване на връзки с чуждестранни предприемачи и с потенциални инвеститори. Финансовата подкрепа ще е предназначена за нови или доказани предприемачи и за реализиране на нови бизнес идеи.

Бизнес ангели

Българска Мрежа на Бизнес Ангелите (BBAN) свързва търсещите финансиране предприемачи с неформални, частни инвеститори. Идеята е да се направи връзка между тези, които имат реалистични бизнес идеи, разполагат с предприемачески усет, но нямат необходимия капитал и успешните инвеститори, които проявяват интерес към бизнеса в България и страните от региона на Югоизточна Европа. Мрежата е регистрирана през ноември 2007г. От юни 2008г. сме пълноправен член и на Европейската мрежа на бизнес aнгелите.

 


 
Коментари
 
Георги - 04-10-2014 г. 00:19:47

CEED България също са опция и то добра. Един приятел ходи на някаква програма там, ако не се лъжа са някакъв център за предприемачество и бизнес

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg