АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ръст на цените се отчита при някои от основните храни като хляб, хлебни изделия и зърнени храни (на годишна база ръст с 10%), кафе, чай и какао (с 17.4%); краве масла с 23.7%, плодове (с 5.8%), мляко и млечни продукти (с 5.1%) Риба и рибни продукти (с 4.1%) и др.


През 2024 г. българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на човек, което е с 16,6 на сто повече в сравнение с 2023 година. За периода 2015 - 2024 г. разходите на домакинствата се увеличават 2,5 пъти.


Генералният директор на сръбската газова компания "Сърбиягаз" Душан Баятович каза, че е възможно компанията да поеме руската мрежа в България и Румъния. "Сърбиягаз може да поеме руската мрежа за продажба на дребно в чужбина или може да се отдаде под наем мрежата за продажба на дребно. Тя остава ваша, приходите остават ваши, но нямате приходи от продажбата на петрол на пазара. "


За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие на ЕС. Това сочат предварителните оценки на брутния вътрешен продукт на човек от населението в паритет на покупателна способност.


Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?


Използваната питейна вода средно на човек от населението се увеличава от 72 литра на денонощие през 2022 г. на 74 литра на човек на денонощие през 2023 г, информират от териториалното статистическо бюро – Североизток.


За да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии, във Враца ще пристигнат представители на водещи компании, технологични лидери, експерти от България и чужбина, като събитието се очаква да е едно от най-големите в сектора през тази година.


Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Пловдив продължава да нараства и увеличението му е значително по-високо от средното за страната. Заетостта се увеличава, а безработицата продължава да е ниска.


Мъск все още остава със 78 млрд. долара по-богат, отколкото беше в деня на изборите, благодарение на другите си компании - SpaceX и xAI. Той остава и най-богатият човек в света, като ще трябва да загуби още 116 млрд. долара, за да спадне нетното му състояние под това на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг.


Пътуванията на български граждани в чужбина през януари 2025 г. са 600 400 или с 11,7 на сто повече в сравнение с януари 2024 година, съобщи Националният статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че пътуванията на българите в чужбина през януари 2024 г. са били 537 500, което е с 6,6 на сто повече от януари 2023 година.