АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как се изчисляват таксите при лиценз за хазарт?
06:35 | 13.02.2020 1277 коментари 0
Проверка на държавната финансова инспекция установи, че е налице нарушение при прилагане на чл. 30, ал. 3 от Закона за хазарта. Това съобщи Комисията по хазарта, дни след като нейният ръководител бе уволнен заради арестите, произтичащи от цялостното разследване на случая „Васил Божков”. Едно от обвиненията на прокуратурата е укриване на държавни такси, които произтичат от Закона за хазарта.
Ето как Комисията по хазарта, без да споменава конкретни оператори в хазартните игри, обяснавя нарушаването на законовите разпоредби.„ОТНОСНО: Изчисляване и внасяне на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз по чл. 30, ал. 3 от Закона за хазарта /ЗХ/
Във връзка с извършена проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция, при които са констатирани нередовности при изчисляването и внасянето на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз по чл. 30, ал. 3 от ЗХ, Държавна комисия по хазарта от своя старана изразява следното становище:
Съгласно чл. 30, ал. 3 от ЗХ „За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри – традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията, се събира държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони“. В хода на извършените проверки е констатирано нарушение при прилагането на цитираната норма, изразяващо се в това, че различните организатори на хазартни игри заплащат различни такси за поддържане на издадения лиценз за едни и същи видове хазартни игри (в частност – лотарийни игри), а именно – една част от организаторите заплащат такси в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а друга част заплащат такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони.
Предвид изложеното следва да имате предвид, че нормата на чл. 30, ал. 3 от ЗХ разграничава две хипотези при формирането на основа за изчисляване на дължимите държавни такси за поддържане на издаден лиценз за организиране на хазартни игри:
· За организиране на традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията се дължи държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра;
· За организиране на хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие се дължи държавна такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони. Следва да имате предвид, че по смисъла на ЗХ такси и комисиони се събират при организирането на предвидените в закона турнири между участници в хазартни игри (чл. 64 и чл. 73 от ЗХ).
Следва да имате предвид, че всички организатори трябва да приведат дейността си в съответствие с разпоредбите на ЗХ. Съгласно нормативното изискване на чл. 41, ал. 5 от ЗХ всеки хазартен оператор следва да изготви и представи за утвърждаване пред Държавната комисия по хазарта правила за организиране на съответните хазартни игри. Тези правила следва да бъдат съобразени с разпоредбите на действащото законодателство, да не му противоречат и чрез тях да не се стига до заобикаляне на закона. С оглед на това, всички организатори на хазартни игри, които попадат в обхвата на разпоредбата на чл. 30, ал. 3 от ЗХ, следва да приведат изготвените правила за организираните от тях хазартни игри в съответствие с изискванията на посочената норма в зависимост от вида на организираната от тях игра, както и да съобразят това обстоятелство при следващото подаване на декларация по чл. 30, ал. 6 от ЗХ.
При неизпълнение на нормативните изисквания на ЗХ при подаване на декларация, в която изчислената държавна такса не е съобразена с изискванията на чл. 30, ал. 3 от ЗХ, на съответния организатор на хазартни игри ще бъде наложено административно наказание по реда на чл. 104, ал. 3 от ЗХ, съгласно който „На организатор на хазартна дейност, който не посочи или посочи неверни данни или обстоятелства в декларацията по чл. 30, ал. 6 и 7, водещи до определяне на таксата в по-малък размер, се налага имуществена санкция в размер на неначислената такса, но не по-малко от 5000 лв.“
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg