АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как се популяризира българското вино?
На международно ниво ще се популяризира лозаро-винарския сектор в България и региона на Балканите. Това се предвижда с подписания Меморандум за разбирателство между министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева и генералния директор на Международната организация по лозата и виното Пау Рока. Споразумението бе подписано в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов.Целта е да се засили сътрудничеството между двете страни в областта на лозаро-винарския сектор. Специално внимание е обърнато на съвместните дейности по популяризиране на традиционните лозаро-винарски райони, автохтонни сортове лози и запазване на традициите във винопроизводството. Те ще се промотират и като част от културно-историческото наследство в региона.
С Меморандума България и Международната организация ще задълбочат отношенията си в лозарството, винопроизводството, технологиите, маркетинга и в други области от взаимен интерес. Двете страни ще си партнират още и в прилагането на нови технологии, обучение на професионалисти от сектора, както и провеждането на конференции и семинари. Предвижда се провеждането редовни срещи за обмен на опит и обсъждане на бъдещи тенденции за развитие на сектора.
По последни данни 61% от всички лозови насаждения в България са вписани в Европейския регистър за защитените наименования за произход и защитени географски указания. Това е от изключително значение, защото се дава възможност на българските производители да популяризират своя регион и да гарантират за местното качество. Лозовите насаждения в България са малко над 60 000 хектара като част от тях са изградени по мярката „Преструктуриране и конверсия на лозята“. За миналата година са изградени близо 8500 дка нови лозови масиви.
През 2019 г. страната ни е реализирала износ от 64 млн. литра вино на пазарите на Западна Европа, Китай, САЩ. Винопроизводителите също се увеличават.
Tweet |
|