АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как се развива БНЕБ + електро-енергийният пазар у нас?
През 2016 г. на пазара „Ден напред“ на БНЕБ са били изтъргувани 2 515 808 MWh електроенергия, или 5.5% от общото произведено количество в страната. Увеличават се и регистрираните участници на борсата – от 37 през април 2016 г. на 48 през декември 2016 г.
Това стана ясно на по време на среща за отчитане на втората фаза на проекта за въвеждане на електроенергиен пазар в България, финансиран по програма BG 04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“ на финансовия механизъм на ЕИП 2009 – 2014 г. с програмен оператор Министерството на енергетиката. Бенефициент по проекта е Комисията за енергийно и водно регулиране и партньорите, участници в него са Електроенергийният системен оператор и Българската независима енергийна борса.
Общо 32 млн. евро ще бъдат отпуснати в рамките на втория програмен период по програма BG 04 – 2014-2021 г. Основни акценти в него са енергийната ефективност, използването на геотермалния и водния потенциал в страната.
Проектът за въвеждането на европейски електроенергиен пазар в България надгражда постигнатото в рамките на първата фаза, реализирана през 2009 – 2010 г. Основната препоръка от работата тогава бе да бъде разработена национална електроенергийна борса, комбинирайки опита на северния и континенталния електроенергиен пазар.
По-нататъшното развитие на пазара на електроенергия в страната чрез въвеждането на организиран пазар „ден напред“ за физически доставки, предприемането на стъпки към интеграцията на пазара в България със съседните й зони и разработването на ефективни средства за наблюдение на пазара са сред основните цели на проекта. В рамките на неговата реализация бе направена оценка на развитието на вътрешния електроенергиен пазар в ЕС и беше оценено състоянието на българския електроенергиен пазар. КЕВР разработи структура и дейности за мониторинг и са направени първи стъпки за интеграция на пазара в България със съседните зони. БНЕБ и ЕСО представиха предложения за промени в правилата за търговия с електрическа енергия. Тези изменения въвеждат нови пазарни сегменти и съдействат за бъдещото развитие на пазара в посока интегрирането му на регионално и европейско равнище. БНЕБ и ЕСО проучиха възможностите за организиране и въвеждане на експортна зона в рамките на пазара „Ден напред“ като първа стъпка към пазарна интеграция.
Като част от индикаторите за успешното завършване на проекта бе отчетено, че през 2016 г. на пазара „Ден напред“ на БНЕБ са били изтъргувани 2 515 808 MWh електроенергия, или 5.5% от общото произведено количество в страната. Увеличават се и регистрираните участници на борсата – от 37 през април 2016 г. на 48 през декември 2016 г.
За година работа борсата за търговия с ток в България е успяла да привлече една пета от количествата електроенергия за свободния пазар. Средно претеглената постигната цена през 2016 г. е била 31.46 евро за мегаватчас, което е близко до тенденциите на околните пазари. Разликата с Румъния е само 2-3 евро, заявиха от "Българската независима енергийна борса". Постигнатата на борсата цена е значително под определената от енергийния регулатор от около 108 лв. за МВтч, но причината за разликата не е само конкуренцията на пазара, а и това, че в регулираната цена влиза и скъпата енергия от слънце, вятър и биомаса, както и по дългосрочните договори с двете американски въглищни електроцентрали. В момента на борсата за ток работят две платформи за търговия. На тази за по-дългосрочни договори се обявяват оферти продава и купува и при съвпадения на параметрите за време на доставките, количества и цени се постига сделка. Другата е ежедневна търговия за количествата, необходими на търговците за следващия ден. Само след седмици през март ще започне подготовката и на стартирането на платформата за търговия на количества електроенергия в рамките на същия ден – т.нар. интрадей.
Tweet |
|