АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се покачва с 2.5 пункта (от 13.3% на 15.8%), което се дължи на позитивните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията.
Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец август 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,6 млрд. лв. (0,8 % от прогнозния БВП), съобщава МФ.
През второто тримесечие на 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 2.0% спрямо второто тримесечие на предходната година и с 0.5% спрямо първото тримесечие на 2024 г. според сезонно изгладените данни по експресни оценки.
Според предварителните оценки на последния доклад на Кофас, БВП на Германия е намалял с 0,1% спрямо предходното тримесечие, поради стагнацията, наблюдавана от началото на войната в Украйна през 2022 г. и бележи продължение на модела на редуване на положителни и отрицателни темпове на растеж.
Продажбите от търговците на дребно през май обаче са ревизирани нагоре, за да покажат ръст с 0,3 на сто, при по-ранни оценки за увеличение с едва 0,1 на сто.
До малко под 1 милион барела на ден през тази и следващата година. Това показват най-новите оценки на Международната агенция по енергия (МАЕ), включени в новия доклад на организацията за световното търсене на черно злато.
България регистрира едни от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС, изостава при въвеждане механизма за подкрепа на енергийно бедните и не предприема действия за целенасочена политика в тази област, пише в годишния доклад: „Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания“
Месечната инфлация е -0.3%, а годишната инфлация е 2.4%. През първото тримесечие на 2024 г. БВП нараства с 1.7% спрямо първото тримесечие на предходната година и с 0.4% спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. според сезонно изгладените данни по експресни оценки.
Продажбите в световен мащаб са се увеличили със 7,8 на сто на годишна основа (спрямо първото тримесечие на 2023 г.) до 289,4 милиона смартфона, посочва Ай Ди Си. Компанията "Самсунг" е продала 60,1 милиона от тях, а корпорацията "Епъл" е реализирала на пазара 50,1 милиона от своите мобилни телефони "айФон" (iPhone), по оценки на консултантската компания.