АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Нетният поток на преките вложения е с 10,8 на сто на сто по-нисък спрямо периода януари-февруари 2024 година. За сравнение, за първите два месеца на миналата година нетният поток на преките инвестици в страната също е бил положителен и е достигал 768,2 млн. евро или с 82,6 млн. евро повече спрямо настоящия резултат.


Данните от базирания в Мюнхен институт "Ифо" (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто, наблюдаван в цялата страна.


От него българският износ е на стойност 3,8 млрд. евро, като положителното търговско салдо за страната ни е в размер на 261,8 млн. евро.


Това посочи управителят на БНБ Димитър Радев, като добави, че фналната фаза на процеса на присъединяването на страната към еврозоната протича сравнително гладко и има потенциала да се превърне в контрапункт на негативните ефекти от глобалните процеси.


Енергийният министър посочи още, че прякото предимство за българските граждани е, че при наличие на откритие, до 30% от ползите ще останат в държавата под формата на концесионна такса. „Работим за дългосрочна, устойчива енергийна политика, в която страната ни има активна роля“, категоричен бе министър Станков.


Правителството на Великобритания пое ефективния контрол над последния голям стоманодобивен завод в страната от китайската група със спешни мерки, одобрени от парламента на извънредна сесия.


Над половината, 584 380 души, са посетили 15-те най-известни исторически и туристически обекти и музеи на страната. На първо място по посещенията е археологическият комплекс Измир-Ефес. Той е бил посетен от 81 264 души.


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.