АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как търсят работа млади италианци
14:30 | 25.07.2012 642 коментари 0
Рим, специално за БТА от Христо Петров
Висшият институт за философски, юридически и социални дисциплини "Джузепе Тониоли" в Милано разпространи днес резултатите от проучване на тема "Младеж и труд". Данните са събрани чрез анкетиране на 4500 италианци и италианки на възраст между 18 и 29 години.
Първата констатация е, че младите хора се приспособяват към по-ниско възнаграждение и незадоволителна работа като временно решение за преодоляване на икономическата криза и избягване на безработицата.
Преобладават недоволните от трудовото възнаграждение, които са 55 процента от всички анкетирани и 52 процента от дипломираните висшисти. Въпреки това младите италианци не се отказват лесно от работните си места и 46,1 процента са напуснали поради изтичане на трудовия договор, а по-малко от 15 процента са се отказали поради недоволство и без да си намерят предварително нова работа. Над 35 процента са напуснали, след като са си намерили нова и по-добра работа.
Данните сочат, че 48,9 на сто от младите хора са готови да си търсят работа в чужбина, докато 20 процента не желаят да напускат Италия. Повече от 52 процента от младото население на северна Италия е обърнало поглед към чужбина. Тенденцията е повече изявена при младите италианци, докато само една трета от младите италианки би се решила да напусне страната. Променя се и подходът на младите хора при търсене на работа. Макар 70 процента от анкетираните да отговарят с "да" на въпроса ще използват ли класическия метод с разпращане на биографичните си справки по предприятия и учреждения, вече 53 процента виждат Интернет като основен инструмент за намиране на работа. Само 36 на сто от анкетираните ще търсят услугите на агенциите по трудово настаняване, докато 40 процента ще се осланят на семейните познанства, а 30 на сто смятат да пуснат обяви във вестниците.
Според проучването младите хора под 30-годишна възраст, които нито работят, нито учат са 20 процента. Те са описани като "немотивирани и разочаровани" младежи, които не са в състояниеда планират положително своето бъдеще, тъй като го виждат изпълнено с рискове и неизвестности.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg