EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

Как химикалите станаха по-безопасни?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как химикалите станаха по-безопасни?

mail17:02 | 14.03.2018прегледи 3719 коментарикоментари 0


През последните 10 години благодарение на основния законодателен акт на ЕС за химикалите (Регламента REACH) се подобриха значително защитата на човешкото здраве и опазването на околната среда и се насърчи развитието на алтернативи на изпитванията върху животни. Въз основа на този успех днес Европейската комисия предлага действия, за да се улесни в още по-голяма степен прилагането му.

Химикалите присъстват във всеки един аспект на живота ни, на работното място и в потребителски стоки, като дрехи, играчки, мебели и електрически уреди. Те са от основно значение за всекидневния ни живот, но някои вещества могат да представляват рискове за човешкото здраве и околната среда. Преглед на Регламента за регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали („Регламента REACH“) показва, че благодарение на него дружествата и органите от ЕС осигуряват безопасната употреба на химикалите и постепенното прекратяване на използването на опасни вещества.

Регламентът REACH продължава да дава конкретни резултати за европейците, а именно:

по-безопасни продукти за потребителите, работниците и околната среда. С Регламента REACH ЕС осъществи напредък в ограничаване или забрана на употребата на определени химикали, които могат да са вредни за човешкото здраве или за околната среда, и в стимулиране на замяната им с по-безопасни алтернативи. Някои примери са:

o забрана на опасни химикали: бяха публикувани 18 ограничения за различни групи вещества, като хром, никел и олово в потребителски продукти; бисфенол А — вещество, нарушаващо функциите на ендокринната система, — в касови бележки и също така нонилфенолови съединения — токсични за водната среда — в текстилни изделия;

o замяна на най-опасните вещества („веществата, пораждащи сериозно безпокойство“) с по-безопасни алтернативи: досега като такива бяха идентифицирани 181 химикала, които могат да имат сериозни последици за човешкото здраве и околната среда, и 43 бяха включени в разрешителния списък по Регламента REACH, което означава, че дружествата трябва да получат разрешение, за да ги използват, и че постепенно се преустановява употребата им при наличието на подходящи алтернативи.

Изпитвания без животни: с Регламента REACH се насърчават алтернативни методи за изпитвания без животни за оценка на опасностите от химикали, като така се намалява нуждата от изпитвания върху животни. Между 2012 г. и 2016 г. Комисията осигуряваше годишно по около 40 млн. евро в подкрепа на научните изследвания за алтернативни методи.

Цялостен набор от данни за безопасността на химикалите на единния пазар на ЕС: Досега при процедурата за регистрация по Регламента REACH се събра информация за повече от 17 000 вещества в 65 000 регистрационни досиета на основните химикали, произвеждани и използвани в ЕС. Това подобри комуникацията и прозрачността във веригата на доставки, като даде възможност на Европа по-добре да отговори на рисковете във връзка с химикалите и да продължи хармонизацията на вътрешния пазар на химикалите.

За по-голяма защита на потребителите, работниците и околната среда днес Европейската комисия предлага няколко конкретни действия за подобряване на прилагането на Регламента REACH. Тези мерки са предложени за подобряване на качеството на регистрационните досиета, представяни от дружествата, за опростяване на цялостния процес по разрешаване и за гарантиране на еднакви условия на конкуренция между дружествата от ЕС и извън него. Комисията иска да подкрепи в по-голяма степен МСП, за да могат да отговарят на изискванията, и да подобри прилагането от националните органи.

Също така Комисията желае да подобри съгласуваността между Регламента REACH и законодателството за защита на работниците и за отпадъците.

Следващи стъпки

Комисията ще обсъди резултатите и последващите действия от втория преглед на Регламента REACH с Европейския парламент, държавите членки и заинтересованите страни на обществена конференция, планирана за юни 2018 г.

Контекст

Регламентът REACH е европейският регламент относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали. Той влезе в сила през 2007 г., като замени предишната нормативна уредба за химикалите в ЕС, която беше създадена в края на 60-те години и през 70-те години на ХХ в. По принцип Регламентът REACH се прилага за почти всички химични вещества.

В съответствие с принципа „замърсителят плаща“ Регламентът REACH прехвърли доказателствената тежест върху промишлеността, като така тя стана отговорна за безопасността на химикалите по веригата на доставки. Дружествата трябва да идентифицират и управляват рисковете, свързани с химикалите, като демонстрират как веществата могат да се използват безопасно. С Регламента REACH се изискват нови форми на сътрудничество между дружествата, подобрява се комуникацията по веригата на доставки и се разработват инструменти, които да насочват и подпомагат дружествата и публичните органи при прилагането му.

Крайният срок за първата регистрация беше през 2010 г., като регистрациите започнаха през 2009 г. Предварителните регистрации (необходимо условие за поетапна регистрация на съществуващите вещества) се извършиха през 2008 г. 31 май 2018 г. ще е крайният срок за дружествата да регистрират всички химикали, произвеждани, внасяни или пускани на пазара на ЕС в количества над един тон годишно. Този доклад е вторият преглед на Регламента REACH.

От създаването си през 2007 г. досега Европейската агенция по химикали (ECHA) има основна роля в изпълнението на всички процедури по Регламента REACH. ECHA хоства най-голямата в световен мащаб база данни за химикалите и дава възможност за лесен онлайн достъп до данните за безопасността на химикалите. Също така ECHA прилага други законодателни актове на ЕС във връзка с химикалите и се очаква да стане пример за устойчиво управление на химикалите.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2882