АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Как ще действува Банковият съюз?
Финансовите министри на страните-членки на ЕС постигнаха договореност за създаването на банков съюз, съобщава АП. Решението бе взето след преговори в Брюксел, продължили почти 12 часа. Ключовият пункт по съглашението за създаване на банков съюз бе Единният механизъм за решаване на проблеми (SRM), позволяващ закриването на банки на ръба на банкрута и създаването на режим за защита на вложителите. Подготовката за създаване на банков съюз започна след избухването на световната финансова криза през 2008 г. Тогава спасяването на редица крупни банки бе осъществено за сметка на данъкоплатците. Правилата на банковия съюз ще бъдат задължителни както за 17-те страни от еврозоната. Останалите 11 държави от ЕС, използващи собствена валута, при желание също ще могат да се присъединят към банковия съюз.
Проектът за банков съюз, към който се стреми ЕС, за да избегне превръщането на евентуална нова банкова криза в дългова криза в еврозоната, се състои от няколко сложни механизма, призвани да се допълват, информира Франс прес. НАДЗОР По-добро предварително реагиране и предотвратяване на трудности - това е мисията на този механизъм, целящ да избегне банкови фалити в еврозоната, който ще влезе в сила през ноември 2014 година.Надзорната мисия е поверена на Европейската централна банка (ЕЦБ) чрез съвет, който ще държи под око най-големите банки от еврозоната - около 130. Броят им може да нарасне още повече, ако страните от ЕС нечленки на еврозоната влязат в механизма. Освен това ЕЦБ ще може да осигурява пряк надзор на малките банки, ако има данни, че създават проблеми.
Надзорният съвет ще се оглавява от французойката Даниел Нуи. За да изпълнява успешно тази задача, ЕЦБ ще наеме около 1000 души и в близките месеци ще извърши оценка на балансите на тези
банки и тестове за устойчивост.
Целта е да се установи възможно най-точно какво е състоянието и нуждите от финансиране на банките, над които ще упражнява надзор. Освен това трябва да се възвърне и доверието на инвеститорите, опарени от предишни проверки, които не установиха слабостите на някои банки, като Банкиа (Bankia) в Испания. Резултатът от тези проверки се очаква през есента на 2014 година. ВЪТРЕШНО СПАСЯВАНЕ ЧРЕЗ ЗАХРАНВАНЕ СЪС СРЕДСТВА Европейците се споразумяха по нови правила за вливане на средства в банките на целия континент, избягвайки прибягване до пари на данъкоплатците, както стана с банка Дексиа (Dexia) във Франция и Белгия. Занапред когато дадена банка се доближи до фалит, ще се прилага вътрешното спасяване ("bail-in"), за разлика от предпочетеното през кризата "bail-out" - вливане на държавни средства. Първите, които ще трябва да плащат, са акционерите и кредиторите, които ще трябва да покрият най-малко 8 процента от загубите на банката, преди да може да се прибегне до национални ликвидационни фондове, захранвани от банковия сектор.
Депозитите ще бъдат гарантирани до 100 000 евро. Над тази сума физическите лица и малките и средни предприятия (МСП) ще ползват преференциални условия спрямо другите кредитори. Така че всяка страна членка ще трябва да създаде ликвидационни фондове, които трябва да достигнат равнище от 1 процент от покритите депозити в идните десет години. Тези правила ще влязат в сила в началото на 2016 година. ЛИКВИДАЦИЯ Механизмът е предвиден за началото на 2016 година и ще позволи да се прилагат правилата за вътрешно спасяване чрез захранване със средства на банките от еврозоната. Той ще се прилага при малко над 300 банки, най-големите в еврозоната и трансграничните банки.
Ще бъде създаден ликвидационен съвет, който ще трябва да решава дали да рекапитализира дадена банка или да я ликвидира координирано.
Към този механизъм ще се допълва от единен фонд, който ще служи за организиране на фалита на дадена банка или за финансиране на разходите по преструктурирането й. Основен елемент е, че този фонд от около 55 милиарда евро ще се захранва от самия банков сектор. Очаква се той да стане напълно действащ само до десетина години. Дотогава са предвидени спасителни мрежи ("backstops"), включващи Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) - решение, на което Германия дълго се противопоставяше. ГАРАНТИРАНЕ НА ДЕПОЗИТИТЕ Банковите депозити до 100 000 евро ще бъдат покрити от системи за гаранция, които трябва да бъдат създадени във всяка европейска страна.
В срок от 10 години от влизането в сила на тези нови правила всеки национален гаранционен механизъм ще трябва да разполага със сума, равняваща се на 0,8 на сто от покритите от гаранцията депозити. Банките ще участват в захранването му в зависимост от рисковия им профил.
Tweet |
|