EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Как ще продължи санирането у нас?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как ще продължи санирането у нас?

mail08:10 | 06.12.2021прегледи 608 коментарикоментари 0


Обновяването за постигане на енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради ще продължи през 2022 г. през българския План за възстановяване и устойчивост с „трансформиране на съществуващия модел на предоставяне на 100% безвъзмездна финансова помощ за собствениците на жилищни сгради в устойчив механизъм с активното участие на администрация, собственици и бизнес“. Това бе предмет на експертна дискусия, в която участвуваха браншови организации и институции като КЕО, БАИС, Хабитат България, ЕнЕфект, МРРБ, АУЕР, Столична община.

От следващата година се очаква собствениците да съфинасират обновяването с 20%, а също така да извършат подготвителни дейности преди кандидатстване, за които нямат нито технически, нито организационен капацитет, затова необходимостта от професионално управление от частния сектор е все по-осезаема. Няма осигурен достъп до кредитен ресурс и не е ясно как собствениците ще могат да осигурят средства за частта на съ-финансиране. Представена беше концепцията на проект SHEERenov за предоставяне на съвкупност от специализирани експертни услуги на етажната собственост в целия процес по обновяване на сградата – обслужване на принципа на „one stop shop“ от „специализиран посредник“ – бизнес партньорство между професионален домоуправител и фирма, консултант по енергийна ефективност.

Дружествата за професионално управление са също важен фактор в процеса на обновяването за енергийна ефективност, но още по-важно е утвърждаването на услугата. Макар и сравнително от скоро развиващ се бизнес, той набира скорост, а фирмите, членуващи в АДУЕС, вече управляват повече от 6 хил. етажни собствености на територията на страната. Членовете на Асоциацията, декларира желание и готовност за съдействие в разписването на правила и изисквания, които да доведат до  изсветляване на бизнеса, повишаване на качеството на предлаганите услуги, респективно повишаване на търсенето им.

Участниците в дискусията подчертаха, че на енергийната ефективност не трябва да се гледа като на разход, а като инвестиция с възвращаемост от спестяванията, които се реализират във времето. Преминал през предишни програми участник в обновяването, сподели за реализирани средно 57% спестявания в сметките на етажната собственост.

Енергийната ефективност в жилищния сектор става все по осъзната необходимост, а предизвикателствата остават все същите: установените нужди възлизат на 54 хил. многофамилни сгради и 645 хил. еднофамилни сгради и поети ангажименти от страната ни – до 2030 г. да бъдат обновени над 12 хил. многофамилни и 16 хил. еднофамилни сгради.

За да се постигне устойчив модел, участниците се обединиха около идеята за спиране на 100% грантова помощ за всички и насочването й единствено към социално уязвими и енергийно бедни собственици. Само по този начин ще могат да бъдат обхванати много по-голяма част от нуждаещите се. Бизнесите декларираха също желание и интерес както да бъдат активна страна в пазарно-ориентиран модел за обновяване, така и в партньорство на публичните институции за разработване на правилата и регулациите.

На събитието бяха представени и резултатите от национално представително проучване на социологическа агенция „Тренд“ за нагласите на ползвателите на услугата. Бяха споделени  и вижданията на браншовите оргазации относно необходими промени в ЗУЕС, които да доведат до ускоряване на процесите по обновяване за енергийна ефективност, а именно: повишаване на отговорността на собствениците към управлението на общите части в сградата, включително по отношение на целогодишната поддръжка на сградата, а не само по-време на обитаване; същевременно, да се подобри възможността за участието във вземане на решения чрез въвеждане на неприсъствено вземане на решения, регламентиране на професионалното управление на етажната собственост; създаване на законова възможност за поддържане на сметка на етажната собственост в търговските банки и други.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg