EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Как ще се възстановят "Напоителни системи" ЕАД?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как ще се възстановят "Напоителни системи" ЕАД?

mail13:05 | 18.11.2024прегледи 511 коментарикоментари 0


Стремежът на ръководството на Министерството на земеделието и храните е да работи изцяло за възстановяването на "Напоителни системи" във вида, в който са били, намаляването на загубите и създаването на нови варианти, от които да се възползват фермерите. Това заяви в Русе заместник - министърът на земеделието и храните Янислав Янчев.

„Напоителни системи“ ЕАД е взело всички необходими мерки по отношение на рехабилитацията на напоителните съоръжения на язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник, за които според МОСВ – „при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г.“.

За цитираните язовири е постигната и очакваната от дружеството икономия на вода. „Напоителни системи“ ЕАД за всеки поливен сезон съобразява заявките си с изискванията на МОСВ, така че водната маса от язовирите да бъде използвана съгласно Закона за водите.

В момента „Напоителни системи“ ЕАД продължава рехабилитацията на 19 обекта, като се   възстановяват участъци от главните напоителни канали и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години. Тези инвестиции ще спомогнат за икономия на водата с минимум 50%. В ход са и процедури за рехабилитация на нови 41 обекта, като същите  ще бъдат финансирани отново с европейски средства от Стратегическия план за развитие на земеделието.

Независимо от по-малките налични количества вода през предходни години и редуцираните заявки с необходими водни обеми, които „Напоителни системи“ ЕАД подава към МОСВ за одобрение, поливните сезони са приключвали успешно. Не се е налагало да бъде доставяна вода в условията на дефицит, а язовирите са акумулирали необходимия воден обем за следващи сезони. Периода на годината от ноември до май е времето на есенно-зимното и пролетно пълноводие, което формира основната част от притока към язовирите.

При регистриране на недостатъчен воден обем в язовирите за напояване за поливен сезон 2025 година, „Напоителни системи“ ЕАД е в готовност да проведе информационна кампания със земеделските производители, по време на която да уточнят и прецизират графиците за разпределение на водния ресурс.

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) подписаха тристранен меморандум за сътрудничество за развитие на хидромелиорациите в България и обучението на кадри.

„Реализираме ключова стъпка в изпълнението на стратегическа цел, която МЗХ си постави, за разширяване на хидромелиоративна мрежа в страната“, заяви министър Георги Тахов. “Целта ни е да увеличим поливните площи в България в бърз порядък с над 2,5 млн. дка, като крайната ни цел е да достигнем 8 млн. дка в бъдеще. Без хидромелиорации няма как да очакваме повишаване на добавената стойност в сектора”, каза още той.

Той отбеляза, че Университетът се е утвърдил като едно от най-старите и най-авторитетни инженерни висши училища, които подготвят качествени и търсени специалисти във всички области на строителното инженерство. „Завършилите УАСГ архитекти, инженери и геодезисти получават не само престижно образование, те поемат отговорността да проектират и изграждат инфраструктурата на нашата страна, да подобряват средата и да постигат бизнес цели“, допълни министър Тахов.

Значението на младите и образовани специалисти е огромно, от които все повече има нужда, предвид планираната рехабилитация на около 80% от хидромелиоративната система и необходимостта да се изгради ефективно и модерно напояване.

Основна тема в меморандума е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения на място в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“ ЕАД, организация на учебни и преддипломни стажове и практики. Документът предвижда още подпомагането на качеството на обучението на студенти и докторанти и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg