EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Как ще се организира туризмът преди 1-ви юли?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Как ще се организира туризмът преди 1-ви юли?

mail18:15 | 15.05.2020прегледи 538 коментарикоментари 0


За да продължим напред и да имаме късен летен сезон със старт от 1 юли, основното е стриктно да се изпълняват всички здравни изисквания. Ситуацията е много динамична, възможни са промени в зависимост от епидемичната обстановка в страната, която е водеща. Много е важно как се движи кривата със заболелите и как се спазват мерките от всички нас, категорична бе министър Ангелкова във Варна на работна среща с представители на бизнеса от област Варна и Добрич.

Тя обърна внимание, че ЕК излезе с препоръки, свързани с туризма – както по отношение на мерките за работещите в него, така и за пътуванията в рамките на съюза и съответните здравни изисквания. С министрите на туризма в ЕС сме в много тясна координация. Обсъжда се как да се възстановяват пътуванията в рамките на общността, за да може да има единни стандарти на придвижването и да няма разминавания между държавите, посочи министърът.

Вече са публикувани указанията към местата за настаняване, за да може обектите да започнат да работят. Те изцяло са съгласувани с Министерството на здравеопазването, браншът е информиран и са в синхрон с указанията на ЕК.

Документът дава рамка как да се спазват здравните правила на рецепция, лоби зона, общи части, зони за изхранване, зоните на открито и др. Специално внимание е обърнато на дейностите по почистване и дезинфекция, за да се гарантира максимално сигурността на посетителите и персонала . Дадена е възможност да работят отново плувните басейни, включително и с минерална вода, при стриктно спазване на разпоредбите на Здравното министерство.

Министър Ангелкова благодари на премиера, депутатите, колегите си, коалиционните партньори за промените в Закона за здравето и за факта, че туризмът бе поставен на много високо ниво в дебата за подкрепа на икономиката. Сред важните промени тя посочи удължаването до 12 месеца на срока за възстановяване от туроператори към потребители на сумите от предварително платени ваканции и почивки, които не са осъществени. Подготвят  са и ваучери за хората от първа линия в борбата с коронавируса. Освен това удостоверенията за категоризация, чийто срок изтича, са удължени, за да не се затруднява административно бизнесът и за да се съсредоточи главно върху мерките за превенция.

Субсидиите за чартърни полети са също много важни за нас, защото ще ни дадат конкурентно предимство. Според закона се предвиждат 35 евро на седалка, но само ако пътникът идва с цел туризъм. Правната норма ни задължава да изготвим наредба, която да регламентира  тази подкрепа за българския туризъм, стана ясно от думите на министър Ангелкова.

Тя се спря и върху промените, свързани с управлението на морските плажове. Законът изисква минимум с 50% да бъдат намалени цените на чадъри и шезлонги на плажовете, които са на концесия и под наем. Очакваме предложения от техните стопани, след това ще обявим цените, за да бъдат наясно посетителите. Концесионните и наемните такси ще се намаляват спрямо отстъпката в цените на плажните принадлежности. Подготвени са промени в управлението на самия плаж с оглед спазване на мерките за дистанция. За 2 шезлонга и чадър са предвидени 20 кв. м, увеличили сме изискванията с 4 кв. Дали сме възможност с до 4% увеличаване на територията на преместваемите обекти за това лято, акцентира още министърът.

Тя поясни, че при случай на турист със симптоми на коронавирус, всяко място за настаняване ще действа по предварително изготвен план. Необходимо е да има предвидена за целта стая, в която да се настани такъв турист, и да последва веднага контакт с лекар. Всички норми, които РЗИ има сега, трябва да се спазват точно. Местата за настаняване имат договор с медицински център, за да може да реагират при заболяване.

Насоките на ЕК са да започнем поетапно отварянето на вътрешните граници в съответствие с епидемичната обстановка, няма дискриминация и различни условия за българите, които биха пътували за съответна държава, и за нейните граждани у нас. Декларацията, подготвена за пътуване на собствен риск, се отнася за момента, когато границите се отворят за туристически пътувания за чуждестранни граждани към България. Освен с вътрешния пазар за нас най-реалистично е да стартираме с туристи от съседните държави, за чиито визити се ползва автомобилен транспорт, каза министърът.

Тя подчерта, че указанията към бранша са максимално общи, за да може всеки управител да планира как да организира спазването на здравните и санитарните изисквания според типа на обекта.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg