АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какви точно са заплатите в Румъния?
Като цяло, заплатата е един от основните критерии, чрез които румънските служители избират кариерата си и компанията, за която да работят. През последните години дори има движение на румънците в цялата страна, в градовете, където има повече свободни работни места и по-високи заплати.
Букурещ вече не е центърът за развитие, който привлича всички инвестиции и големите предприятия в Румъния. През последните години някои райони на страната се развиват по-бързо от столицата, като най-значимият пример е Клуж-Напока и околните райони.
Същото се случи и в цялата централна част на страната, в западния регион, но и в Молдова, а Иаси е водещ център за развитие. В този контекст броят на новосъздадените работни места отбеляза значителен ръст, което доведе до повишаване на заплатите.
Въпреки това, Букурещ остава през 2018 г. най-големият работодател в цялата страна, с повече от един милион служители. И недостигът на работна сила, пред която са изправени компаниите, влияе върху заплатите.
По този начин, според Paylab.ro средната месечна нетна заплата е 2,723 леи (580 EUR). Средният доход на служителите в Букурещ надвишава с почти 100 леи средната нетна заплата в страната, която според статистическите данни на Националния институт за статистика достигна 2788 леи (572 евро).
Вторият сред градовете с най-високи заплати е град Клуж-Напока. Тук служителите получават средна месечна заплата от 2,664 леи (567 EUR).
По-малките окръзи в Западна и Централна Румъния са със сходни заплати с тези в по-големите окръзи. По този начин в Алба средната работна заплата е 5591 леи на месец (551 евро), в Харгита, 2,539 леи (540 евро), а в Брашов и Сибиу - 2,513 леи (534 евро).
"Фактът, че Букурещ, Клуж и Тимишоара са окръзите, предлагащи най-високи заплати в Румъния, не е изненада за никого. Тук функционират най-големите местни и многонационални компании, всички те са големи университетски центрове. Интересно е обаче, че окръзи като Харгита или Алба успяха да надминат областите, които очевидно имат по-голям потенциал, като например в Иаси или Констанца ", каза изпълнителният директор на eJobs Romania Богдан Бадеа.
Средната заплата в Иаси е 2,394 леи (509 евро), а в Констанца - 2,203 леи (469 евро).
В другия край на класацията, в окръзите с най-ниски заплати в Румъния, Гордж е първият, със средно 2 006 леи (426 EUR). Служителите във Вранша са със средно месечно възнаграждение от 2 031 леи (432 EUR). Следват Мехединти и Бузау - 2 093 леи, съответно 2 094 леи (445 евро). Във Васула и Калъраси нетният среден размер надхвърля 2 100 леи (446 евро).
По отрасли най-високите заплати се изплащат в нефтената и газова промишленост, информационните технологии и телекомуникациите, банковите, застрахователните и пенсионните фондове, а най-ниските в HoReCa - текстилната и хранителната промишленост.
Последните данни, предоставени от Националния статистически институт, показват, че през септември нетната средна работна заплата се е увеличила с 13% в сравнение с миналата година до 2,688 леи (572 евро). Най-високи са заплатите на работещите в нефтената и газовата промишленост - 6 465 леи (1 375 евро) и IT - 6 446 леи (1 371 евро).
Според специалистите по човешките ресурси растежът на заплатите в Румъния ще продължи през 2019 г. поради недостиг на работна ръка, но и в резултат на увеличението на минималната работна заплата от 1 януари, диференцирана според проучванията и старшинството.
източник: editor@romania-insider.com
Tweet |
|