EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Какво вино правят в Мелнишко?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какво вино правят в Мелнишко?

mail12:30 | 18.02.2014прегледи 896 коментарикоментари 0


с. Хърсово, Емил Михайлов, БТА
В последно време трендът се обръща - по света всички са пили мерло, каберне совиньон и подобни известни сортове, сега се търси вино от сортове, които са характерни за определен регион. Това коментира Никола Зикатанов, който отглежда около 300 декара лозя в землището на близкото до Мелник село Хърсово, където неотдавна създаде и една от най-модерните в района винарски изби. Като потвърждение на казаното той отбелязва усиленото търсене по целия свят на вино от сортовете "Широка Мелнишка", "Ранен Мелник", "Мавруд". "В Европа нашите местни вина имат обичаен пазар, но и в другите части на света се търсят - в САЩ, в Канада, изнасяме и в Япония, казва Зикатанов. Нашите лозя са предимно от местни сортове, сред които и може би първото в района промишлено насаждение с "Мавруд". Разбира се, имаме и френските класически сортове, между които "Сира", "Пино ноар", "Сан Джилвезе". Те дават много добра реколта, а виното е с много високо качество." Туристите, които посещават винарната край Хърсово, искат да опитат от всички вина, но винаги си купуват от местните сортове.
"Всеки иска да опита нещо непознато, характерно за страната и мястото, където се намира, казва по този повод Зикатанов. Хората, които са пътували в чужбина, където и да отидат, искат да опитат местните специалитети - и храни, и напитки. Така че туристите, които идват при нас, а такива са все повече и повече, питат най-напред кои са местните сортове, искат да ги видят как изглеждат и в лозето. Веднага им показваме, след това искат
първо да опитат от тях, а после и другите вина, които произвеждаме. Имаме и четири декара с десертни сортове, където първото узряло грозде може да се опита около 10 юли, а последното - някъде в края на ноември."
Пазарът на вина според Зикатанов е труден, много конкурентен, цените не са такива, каквито им се искат на производителите. "Нашето вино - българското, не е популярно в света, през последните 20-30 години имиджът му е пострадал и цените, на
които можем да продаваме, не са високи, но са растящи и се надявам, че бъдещето е светло, коментира той. Нашата идея е да правим качествени вина. Все пак широкият пазар е за средно качество вина и затова трябва да търсим пазари и навън", допълва Зикатанов. А интерес има и вино от Мелнишкия край пътува и към Европа, и към Америка, и към Япония.

 


 


Тагове: вино, Мелник
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg