АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво казва ЕК за шистовия газ?
ЕК прие препоръка, имаща за цел осигуряване на подходящи предпазни мерки за опазване на околната среда и климата във връзка с технологията за "фракинг" - хидравлично разбиване с големи водни количества, използвана по-специално при дейности във връзка с шистовия газ.
Препоръката следва да послужи на всички държави членки, които желаят да използват такава практика, да предприемат мерки по отношение на рисковете за здравето и околната среда, както и да осигурят по-добра прозрачност на тази практика за гражданите. Също така, препоръката е насочена към създаване на равнопоставеност в рамките на стопанския отрасъл и към определяне на по-ясна нормативна рамка за инвеститорите. Препоръката е придружена от съобщение, в което са разгледани
възможностите и предизвикателствата при прилагането на "фракинг" за добив на въглеводороди. И двата документа са част от по-широкообхватна инициатива на ЕК за въвеждане на цялостна рамка за политиката в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г.
Въз основа на съществуващото законодателство на ЕС и допълвайки го, когато това е необходимо, препоръката призовава държавите членки да извършват по-специално следното:
и химикали, за да може скалите да бъдат разпукани и да се улесни излизането на газа. Досега съответният опит в Европа е главно в областта на хидравличното разбиване с малки водни количества при някои конвенционални труднодостъпни подземни находища, главно при вертикални сондажи, в сравнително малка част от досегашната практика в областта на нефтените и газовите сондажи в ЕС. Въз основа на опита в Северна Америка, където технологията за хидравлично разбиване с големи водни количества широко се прилага, сондажните оператори допълнително изпробват тази технология в ЕС.
Необходимо е въздействията върху околната среда и съответните рискове да бъдат подходящо управлявани. Тъй като при разработването на находища на шистов газ за добива на едно и също количество газ е необходимо да се пробият повече сондажи в по-голям район в сравнение с конвенционалния добив на газ, необходимо е внимателно да се оценяват и смекчават съответните кумулативните въздействия.
По-голямата част от законодателството в областта на околната среда на ЕС предхожда практиката на хидравличното разбиване с големи водни количества. По тази причина някои екологични аспекти на тази практика не са цялостно разгледани в досегашното
законодателство на ЕС. Това доведе до обществено безпокойство и призиви за предприемане на действие от страна на ЕС.
Tweet |
|