АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво означава слабата рубла?
08:40 | 20.08.2023 1211 коментари 0
"По-евтината рубла отчасти отразява последиците на санкциите, но не сочи основополагаща икономическа криза", твърди Крис Уейфър, главен изпълнителен директор на "Майкро адвайзъри партнърс" (Macro Advisory Partners), отбелязва АП.
Всъщност поевтиняващата рубла е помогнала на правителството в някои важни аспекти. По-ниският валутен курс означава повече рубли за всеки долар, който Москва получава от продажбите на петрол и други продукти. Това увеличава парите, които държавата може да похарчи за отбрана и социални програми, насочени към смекчаване на последиците от санкциите за хората в Русия. "Това, което централната банка и министерството на финансите направиха през последните няколко месеца, е да се опитат да компенсират спада в доларовата стойност на петролните разписки с по-слабата рубла, така че дефицитът под формата на разходи да бъде овладян и по-лесно управляем", посочва Уейфър.На фона на санкциите и ограниченията за изнасяне на пари от страната обменният курс на рублата до голяма степен е в ръцете на централната банка, която може да посъветва големите износители кога да обменят доларовите си приходи в руски рубли. Когато рублата премина над прага от 100 рубли за долар, Кремъл и РЦБ теглиха чертата. "Слабостта бе планирана, но отиде твърде далеч и те искат да върнат нещата обратно", допълва Уейфър, според когото през идните месеци рублата ще се търгува в средата на диапазона от 90 рубли за долар - приблизително там, където правителството я иска.
Инфлацията, причинена от обезценяването на рублата, засегна по-бедните хора по-тежко от останалите, защото те харчат по-голяма част от доходите си за стоки от първа необходимост като храна. Пътуванията в чужбина - на каквито се радват предимно малка част от жителите на проспериращи градове като Москва и Санкт Петербург - стават много по-скъпи заради слабата рубла. При всички случаи общественото недоволство е ограничено предвид мерките, наложени от властите, за отправяне на критики срещу военната "операция", включително заплахата от затвор.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg