АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво предстои след Brexit?
Британският референдум не задейства автоматично излизането от ЕС и затова някои коментатори допуснаха, че депутатите може просто да решат да пренебрегнат или да забавят процеса. Но наистина ли могат да го направят? "От гледна точка на правната теория това е възможно. Но на практика е абсолютно невъзможно", каза Алън Ренуик, заместник-ръководител на катедрата по конституционно право в Юнивърсити колидж Лондон.
Пътят, който предстои
Резултатът ще предизвика нова поредица от преговори с цел Великобритания и ЕС да намерят начин да разделят икономиките си, които са тясно свързани, откакто Обединеното кралство стана член на 1 януари 1973 г. Така както е формулиран член 50 от Договора за Европейския съюз, преговорите вероятно ще продължат поне две години, но е възможно да траят и по-дълго, стига всички останали 27 държави членки да са съгласни. Но часовникът ще започне да отброява оставащото време на Великобритания в ЕС, едва когато Обединеното кралство уведоми ЕС, че иска раздяла - а някои от лагера за излизане заявиха, че това няма да стане преди 2018 г. Въпреки това ЕС може и да не се съгласи с варианта за отложено излизане.
"Преговорите на Обединеното кралство с ЕС ще са трудни, тъй като европейските лидери няма да искат да създават прецедент за лесно излизане, който да бъде използван от други страни, желаещи да преразгледат статута си, като например Дания", заяви Хауърд Арчър от компанията за изследвания Ай Ейч ЕС. Каквото и да стане, ЕС ще се сблъска с проблеми. Наред с икономическите беди, проблемите с Гърция и неспособността да бъде постигнато единомислие как да бъде овладяна извънредната ситуация с бежанците Брекзитът ще задълбочи екзистенциалната криза на Европа.
Информацията е на БНТ.
Tweet |
|