EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Какво пречи на малкия и среден бизнес?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какво пречи на малкия и среден бизнес?

mail08:30 | 27.06.2013прегледи 2342 коментарикоментари 0


България леко подобрява позициите си по отношение на институционалната среда, според Доклада за конкурентоспособността на Световния икономически форум за 2012-2013 г. При показателя „Тежест на правителствените регулации” обаче има влошаване на оценките на бизнеса.
Какво пречи на малките и средни предприятия?
В проведеното проучване сред предприятията за целите на анализ* по поръчка на ИАНМСП анкетираните бяха запитани кои области на законодателството намират за благоприятни или пречещи на бизнеса.
По отношение на регистрацията и лицензите 63% от запитаните от микро, 61% от малките и 44% от средните предприятия посочват, че законодателството е в пречка на фирмите. По отношение на търговското законодателство около 40% от анкетираните посочват, че законодателството не благоприятства бизнеса, като отново делът на микро и малките предприятия, които дават тази оценка, е по-висок. По отношение на защитата на собствеността около 25% от МСП оценяват законодателството като неблагоприятно. Подобна е оценката за законодателството в областта на данъчната политика се явява пречка за 70% от микро и малките предприятия и над 50% от средните предприятия. Подобна е оценката за законодателството относно банковата система и браншовите закони. Най-добра е оценката на анкетираните за законодателството за достъпа до информация.
zoom_sss
Законовата система по отношение на данъчната система се оценява най-силно като пречка за бизнеса. Сред данъците, които пряко влияят върху дейността на бизнеса, в най-голяма тежест за МСП според проведената анкета е данък ДДС — посочен на първо място от 29% от предприятията. Пенсионните осигуровки се оценяват като затрудняващи бизнеса в най-висока степен от микро предприятията — посочени на първо място от 22% от тях, докато по-големите предприятия намират по-обременяващи другите видове данъци. Най-голям е делът на посочилите за проблематични данъчната и общинската администрация.
zoom_sss
Финансиране на МСП
Масово малките и средни предприятия признават, че имат нужда от свежи пари, оборотни средства и улеснен достъп до финансиране, вместо сегашните тежки процедури, включително и за европроектите. Успешното стартиране или разширяване на дадена фирма в промишлеността изисква наличие на относително по-големи обеми финансови средства, отколкото в останалите икономически дейности. Източниците на финансиране включват традиционните банкови инструменти, финансирането по правителствени и международни програми в подкрепа на МСП и използването на ресурси на собственика, семейството и близките му.
Достъпът до финансиране е един от основните проблеми за МСП. Това не е проблем само на българските предприятия, а и е един от приоритетните проблеми на предприятията в ЕС, действащи в условия на финансовата криза. Според проучването сред МСП в евро зоната18 в периода април-септември 2012 г. 10% от предприятията са изпитали спад в оборотите спрямо предходното шестмесечие. Затруднение с финансирането изпитват в по-голяма степен микро и малките предприятия, както и младите предприятия. Процентът на посочилите като основен проблем достъпът до финансиране спрямо предходното шестмесечие — 18%. Този проблем нараства по важност през второто шестмесечие на 2011 г. 33% от предприятията в еврозоната ползват банкови заеми, а 41% ― овър-драфти и кредитни линии. В България най-остър е проблемът с финансирането при предприятията от строителството — 48% от анкетираните предприятия. При предприятията от промишлеността, търговията и услугите този дял е съответно 21%, 19% и 20%. Затрудненията на българските предприятия са съпоставими с тези на предприятията от ЕС.
zoom_sss

В проучването, проведено сред МСП през 2013 г. в нови технологии са инвестирали 27.2% от предприятията. От тях 57% от предприемачите в микро предприятията посочват, че са използвали лични спестявания, съответно при малките и средни предприятия този дял е по-нисък — 40.1% и 47.4%. Неразпределена печалба са използвали съответно 10.3%, 14.8% и 5.3% от микро, малките и средните предприятия. Значителен дял от новите технологии са финансирани с банкови заеми. Това са направили съответно 31%, 44.4% и 52.6% от микро, малките и средните предприятия.
Като цяло банковото финансиране е по-достъпно за по-големите предприятия — съответно 60.5% и 65.1% от малките и средните предприятия посочват, че са ползвали банков кредит от търговски банки през живота на предприятието. Само 32.2% от микро предприятията са ползвали банков заем.
По-малко от 1% от предприятията в извадката на проведеното проучване сред МСП за целите на настоящия анализ са се възползвали от финансиране от Фонд Земеделие, а около 5% са ползвали финансиране от други банки или фондове.
Големият дял на плащанията в брой при разплащане с контрагенти сред МСП е показателен за проникването на банковите услуги. Това е една от предпоставките за влошен достъп до кредитиране. Микро предприятията предпочитат разплащане в брой с доставчиците и търговците на едро (63% и 61.5% от анкетираните), а с доставчиците на дребно това е преобладаващата практика (82.3%). При малките предприятия плащанията в брой към тези три групи контрагенти е съответно 22.4%, 31.9% и 65.2%, а при средните — 11.6%, 15.4% и 28.6%.
В момента 23.1% от анкетираните посочват, че имат нужда от кредит за оборотни средства, а 18.6% ― от кредит за инвестиции в основни средства. 62.7% посочват, че в момента нямат нужда от финансиране.
Устойчив фактор за достъпа за банково финансиране е възрастта на предприятието. Значително по-малък дял от младите предприятия са имали достъп до банково финансиране. Резултатите от анкетите според възрастта на предприятията могат да се видят на следната графика.
Мерки
След дискусионна кръгла маса, на която бяха представени акценти от цитираното проучване, се взе решение да бъдат организирани работни групи, които да обсъдят следните основни проблеми пред МСП:
- подобряване на бизнес средата и правните регулации (вкл. и данъчни политики, стимулиращи МСП)
- подобряване достъпа до финансиране на МСП
- насърчаване развитието на технологиите, иновациите и енергийната ефективност
- стимулиране на интернационализацията и износа
- развитие и подобряване качеството на образованието по предприемачество
- защита на интелектуалната собственост.

На базата на препоръките на работните групи ИАНМСП се ангажира да съдейства за формулирането на съответните политики.

* Изследване на предприемачеството и перспективите за развитие на иновациите в МСП (2012-2013)


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg