АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво се променя в Кодекса на труда?
Работник няма да има право да сключва втори трудов договор с основния си работодател, ако предвидената в него работа е еднаква. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, предложени от правителството на синдикатите и работодателите в Съвета за тристранно сътрудничество. С основния работодател се забраняват и вторите договори за дейности в определени дни от месеца. Разрешени остават само втори договори с друга фирма или със същата, но за различна от основната работа или извън регламентираното работно време.
Целта е да се прекрати практиката фирмите да спестяват през втори договори по-високото заплащане за извънреден труд.
Друго предложение предвижда до 300 часа извънреден труд годишно, а не както е сега до 150 часа. Извънредно ще се работи само в браншове, където това е предвидено с колективен трудов договор.
Еднодневни трудови договори да се подписват и от тютюнопроизводители, предложи още кабинетът.
От 8 на 4 месеца се намалява изискването за минимален трудов стаж за ползване на платен годишен отпуск от работници и служители, които постъпват за пръв път на работа, предвижда друга промяна в кодекса.
Предлагат се и нови глоби за работодатели, които наемат работници, без да сключват с тях договори. Повторно нарушение за недеклариран труд, неизплатени заплати и обезщетения вече ще се наказва от 15 000 до 20 000 лв., а за виновно длъжностно лице глобата е от 5000 до 10 хил. лв. Изяснява се и какво е системно нарушение- при три или повече нарушения. Тогава глобата вече е от 20 000 до 30 хил. лв.
Учителите вече няма да бъдат пенсионирани едностранно с решение на директора, а ще трябва да се иска тяхното съгласие.
Tweet |
|