EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Какво се случва с реките?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какво се случва с реките?

mail12:10 | 19.08.2014прегледи 798 коментарикоментари 0


Международната природозащитна организация WWF стартира национална кампания за опазване на реките. Петицията на кампанията ще бъде открита с публична акция в сряда, на 20 август в 10 ч. на Орлов мост в София.

В България са останали незначителен брой естествени реки. Ние приемаме за даденост богатство на реките, но не осъзнаваме, че то е почти изчерпано, посочва Иван Христов, ръководител на програма „Води“ на WWF. Реките са подложени на неспирен натиск, с всеки изминал ден безразсъдната човешка дейност изцежда живота от тях. Този безкрайно ценен ресурс е оставен на произвола и с него се злоупотребява ежедневно. Всяка година ставаме свидетели на все по-тежки наводнения, заради стесняването на реките и остарялата, опасна инфраструктура около тях допълва Христов.

Какво се случва с реките?

Морално остарялото мислене за управлението на реките от средата на миналия век, продължава да се прилага и до днес.

- Крайречната растителност бива изсичана, за да се направи място за земеделие или в неуспешен опит да се предотвратят наводнения;

- Изправянето на реките, поставянето на диги и прекъсването на меандрите ускорява течението на реката. Това ускорява ерозията на речното корито и променя природния баланс;

- Язовирните стени пречат на миграцията на речните организми и на движението на хранителни вещества и наноси;

- Минимален воден отток трябва да бъде оставян след всяко водохващане, така че да се гарантира, че животът в реката няма напълно да изчезне;

- Изкопаването на пясък и чакъл от реките за строителство има унищожителни последици за екосистемите не само на реката, но и навътре в сушата;

- В България почти всички рибни проходи са изградени без да се гарантира, че ще изпълняват функцията си, и без участието на специалисти.

WWF започва кампания срещу най-спешните проблеми на реките, чието преодоляване в бъдеще ще бъде твърде скъпо. Решението е просто – да се спазват законите.

Основен носител на кампанията ще бъде петиция за опазването на реките под мотото "Допиши историята на реката": http://www.wwf.bg/get_involved/rivers/petition/.

Междувременно експертиза за състоянието на поречието на река Скът, която заля населени места в община Мизия, ще бъде направена в рамките на прокурорското разследване на причините за бедствието. В Басейнова дирекция не са постъпвали сигнали от жители на населените места по поречието на реката, но в констатациите на междуведомствените комисии, назначени от областния управител на Враца през 2012, 2013, и пролетта на 2014 г. е констатирано, че в района на с. Крушовица реката има нужда от предпазна дига и почистване на коритото. Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ инж. Веселин Монев директор на дирекция „Контрол“ в Басейнова дирекция - Плевен .

Това е несъответствието в законовата уредба. Няма законов ред, по който да се търси изпълнение или неизпълнение на предписанията на тези комисии и на констатациите. Приключва се работата до съставяне на протоколите и констатиране на нередностите по речните корита. Проблемът трябва да се реши законово.

В с. Крушовица дори е имало изготвен проект, допълни той.

Другата причина е липсата на финансови средства. Всички от общини, от области се надяват на Междуведомствената комисия към МС за защита на населението от бедствия и аварии, която, според мен, не е слънце, да огрее цяла България. Никъде в бюджетите на общините , в годишни програми, не се залагат средства за почистване, подобряване на проходимостта на речните корита в границите на населените места. В границите на населените места са отговорни общинските администрации, а извън тях – областните.
Снимка: Google изображения


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg