АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Какво се случва със "Северен поток" 2
Американският президент Доналд Тръмп подписа закона, с който се налагат санкции на компании, свързани с изграждането на газопровода "Северен поток 2" за доставка на руски природен газ до Германия, предизвикал икономическа и геополитическа конфронтация между САЩ и Европа, предаде Франс прес.
Санкциите са част от закона за бюджета за отбрана за финансовата 2020 г., възлизащ на внушителните 738 милиарда долара, посочва ДПА. Това е с 3,1 процента повече, отколкото през финансовата 2019 г.
Швейцарската фирма "Олсийз" (Allseas) - подизпълнител на проекта "Северен поток - 2", временно е спряла работа по газопровода, докато не получи разяснения във връзка със санкциите, наложени от САЩ, предаде ТАСС.
"Олсийз" преустанови прокарването на тръбопровода до получаване на разяснения от юридическо, техническо и екологическо естество", се казва в съобщение на компанията оператор по проекта "Норд стрийм 2".
"Приключването на проекта е важно за сигурността на доставките на горива в Европа. Ние ще работим съвместно с компаниите, участващи в проекта, върху приключването му в най-кратък срок", уверява фирмата.
Законът за санкции срещу проектите за газопроводи "Северен поток - 2" и "Турски поток" дава на президента на САЩ Доналд Тръмп 60 дни, за да наложи санкции на корабите, които полагат тръбите, и на чуждестранните лица, които ги подпомагат, отбелязва ДПА.
Правителството на Германия изрази съжаление във връзка с влизането в сила на американските санкции срещу газопроводите и смята, че те представляват намеса в европейските работи, предаде ТАСС. Координаторът на трансатлантическото сътрудничество към правителството в Берлин Петер Байер заяви, че федералното правителство няма да предприеме ответни мерки след санкциите на САЩ, посочва ДПА.
Ролф Мютцених, който оглавява групата на Германската социалдемократическа партия в Бундестага, разкритикува санкциите като "шантажистки методи" на Вашингтон. "За Тръмп ЕС и Германия явно не са партньори, а васали, които плащат данък", заявява той в интервю за ДПА. Според германския парламентарист действията на американския президент, одобрил санкциите, са нова стъпка, която ще влоши трансатлантическите отношения.
Говорител на ЕК разкритикува американските санкции срещу компаниите, участващи в изграждането на "Северен поток-2", предаде Франс прес . Той заяви, че ЕС по принцип е против налагането на санкции на европейски предприятия, извършващи законна дейност.
"Петнайсет европейски страни, Еврокомисията и Европарламентът - всички те изразиха опасения във връзка с проекта. Чухме от тях, че САЩ трябва да подкрепят усилията им. Затова санкциите са много проевропейско решение", посочва американският дипломат в интервюто за "Билд", качено на сайта на изданието и цитирано от ТАСС.
По думите на Гренел целта на САЩ още от времето на администрацията на Барак Обама е да не се допусне една или друга страна да придобие прекалено силно влияние в Европа благодарение на енергетиката.
Tweet |
|