EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Какъв е Плевнелиев според немците?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какъв е Плевнелиев според немците?

mail09:30 | 06.06.2012прегледи 795 коментарикоментари 0


Българският президент Росен Плевнелиев е по-скоро предприемач, отколкото политик от кариерата. Той се стреми да направи политиката по-близка до гражданите, но очаква от тях повече ангажимент, пише Нойе Цюрхер Цайтунг, цитаран от Дойче Веле. Знаете ли какво са SWOT анализи?* Росен Плевнелиев - със сигурност. По тази тема той разбира доста повече от средностатистическия човек. Като успешен бивш строителен предприемач той знае немалко за този планов инструмент, разработен навремето от Харвардското бизнес училище. Нещо повече дори - през последните няколко години той на два пъти успешно е правил SWOT анализи: веднъж за неговото лично бъдеще и втори път - за бъдещето на своята страна, четем в публикацията на Нойе Цюрхер Цайтунг (НЦЦ) под заглавие "Президент с дух на предприемач".

Бедна и пестелива страна

И двата анализа се раждат в контекста на неговата най-важната политическа стъпка досега - кандидатурата му за президент на България. Миналата есен той спечели изборите, а през януари остави зад гърба си и първите 100 дни начело на държавата. Запитан за силните страни на България, той не се колебае дълго и посочва финансовата стабилност. Това звучи изненадващо за една страна, която е сред най-бедните в ЕС. Все пак във въпросния SWOT анализ самият Плевнелиев поставя "бедността на отделния българин" в графата "рискове".Грешката обаче е вярна: при управлението на дясноцентристкото правителство на ГЕРБ България е един от европейските отличници по отношение на фискалната политика. Финансовият министър Симеон Дянков следи строго бюджетния дефицит на страната, за да не надхвърли той горната граница в договора от Маастрихт. "С това показваме отговорно отношение към следващите поколения, за да имат пари да реализират своите планове", казва Плевнелиев, който горещо подкрепя рестриктивната финансова политика.

Отделен е въпросът какви планове може да има едно младо поколение, голяма част от което днес е без работа и което не си прави никакви илюзии за бъдещето, четем по-нататък в публикацията. Президентът Плевнелиев осъзнава проблема и дори определя младежката безработица като един "много опасен феномен". Въпреки това той е против раздаването на пари и посочва, че те трябва да бъдат изработени, а икономическият ръст не бива да е резултат от трупането на нови дългове.

Личният пример на Плевнелиев

Една от темите, които лежат на сърцето на президента Плевнелиев, е отварянето на държавната администрация за проблемите и грижите на хората. Той смята да даде личен пример като направи така, че президентската служба да не изглежда повече като непревземаема крепост за гражданите. Плевнелиев си е поставил за цел да накара политиката да слезе по-близо до гражданите, зад което стои намерението за децентрализация на държавните структури. Това, освен всичко останало, ще повиши и капацитета на България да усвоява по-пълно европейските помощи за развитие на регионите. Обикновено националните политици не са много склонни да прехвърлят властови инструменти и правомощия надолу по пирамидата. Но в България, където ГЕРБ вече разполага и с президентския пост, концентрацията на власт е пълна. Затова президентът Плевнелиев настоява за приемането до 2015 година на програма за децентрализация. Нейното изпълнение ще изисква поправка в конституцията, което може да отнеме известно време, четем в края на публикацията на НЦЦ.

*SWOT анализът е популярна техника от стратегическото управление, свързана с разработването на матрица. Целта е добре да се съчетаят силните и слабите страни на даден продукт, проект или организация с външните възможности и заплахи.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg