EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Какъв кредит е по джоба ни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какъв кредит е по джоба ни

mail08:30 | 11.02.2013прегледи 1010 коментарикоментари 0


Специално за EconomyNews.bg от ceb.bg
Хората с по-ниски заплати обикновено по-смело теглят големи кредити. Българите като цяло не са достатъчно добре информирани в областта на кредитирането, смята адвокат Антоанета Ненова. Затова преди вземането на банков заем трябва да се положат повече усилия в тази посока.
Първото и най-важно условие е размерът на кредита да е съобразен с доходите. Ако е твърде голям, той сериозно ще натовари семейния бюджет в бъдеще. Не е важно каква сума ще ни отпусне банката, важно е колко ние можем да си позволим да изплащаме и за какъв период от време искаме да се издължим, обяснява експертът.
Преди вземането на кредит, трябва да се направи сметка дали месечният доход ще е достатъчен за покриване на месечните разходи (за консумативи – ток, вода, ТЕЦ, за храна и други задължителни разходи) и на месечната вноска по кредита, съгласно погасителния план, даден от банката.
Например: при доход от 800 лева и разходи за: ток, вода, ТЕЦ – 200 лв./мес.; за храна – 300-400 лв./мес. остават около 200-300 лв./мес. Тази сума може да бъде вноска по кредита. Задължиш ли се за повече, то ще бъде за сметка на другите разходи, които трябва да се съкратят, за да може да се погасява кредитът.
По време на изплащането на кредита трябва ежемесечно да се следи каква лихва се начислява (в процент и в твърда сума), както и да няма едностранно изменение в лихвите от страна на банката – кредитодател. Когато се установи такова разминаване, следва да се обсъди с банката и да се иска спазване на уговорките по договора.
Преди 3-4 и повече години клиентите търсеха финансиране за покупка на жилище около 100 % от цената, а сега се търсят ипотечни кредити до максимум 40-50 %, разкрива Ненова. Разликата се покрива със собствени средства (от продажба на друг имот или лични спестявания). Предпочитат се кредити с максимално дълъг срок на изплащане поради това, че размерът на месечната вноска е по-нисък.
Когато човек има един или няколко лоши кредита, първо трябва да опита предоговаряне на лихвите по кредитите си. Съветът на юриста е преди да се подпише договорът за кредит, да се изследват внимателно посочените в него лихви, както и начинът на тяхната актуализация.
Дори при наличието на лош кредит, може да се получи нов, обяснява брокер Наско Доков. Ако е потребителски, може да се вземе друг, с който да се покрие старият. Ако лошият кредит е за жилище, може с преговаря с банката, да се удължи срока за погасяване, намаляват се месечните вноски, но като цяло общата сума нараства.
Ако сте решили да теглите кредит, първо обиколете няколко банки, за да прецените къде условията са най-изгодни за вас, препоръчва адвокат Милена Миткова. Кредитоискателят трябва внимателно да проучи лихвата, таксите за разглеждане и обслужване, застраховката, таксата предсрочно погасяване и т.н. След това от избраната банка ще поискат документи за доходи, семейно положение, липса на данъчни задължение и др. На база на тези документи банката преценява каква сума може да отпусне и за какъв период.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg