АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.
Към момента квотата за улов на калкан на риболовните кораби на Европейския съюз (ЕС), плаващи под знамето на България и Румъния в Черно море е в размер на 86,4 тона годишно и се определя ежегодно с регламент на Съвета на ЕС.
„България запазва квотата за улов на калкан през 2016 г. Успяхме, с подкрепата на председателството на Съвета, както и на останалите страни-членки да запазим нивата на квота на калкан, съгласно миналогодишната квота. По този начин не само няма намаление на квотата за калкан, но и успяхме да защитим и да запазим същите нива от миналата година.“
През 2015 година квотата за улов на калкан в Черно море остава 43,2 тона. Това стана ясно по време на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел.
За трета поредна година квотата на България за улов на калкан от 43,2 тона, съобщи пресслужбата на МЗХ. ЕК настояваше за намаляване на квотата с 15%.
Еврокомисията предложи квотата за улов на калкан догодина за България и за Румъния да се намали с 15 процента.
Бракониерският улов бе дарен от директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Драгомир Господинов.
Рибари отчитат добър улов на калкан на юг от Бургас.
Хванат е и дългогодишен шеф на ИАРА Варна да превозва 50 кг. риба в неспециализирано транспортно средство.