АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Основните суровини, които се добиват в България са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. Около 80% от минните дейности се извършват по открит способ.
Рамково споразумение за разработването и изграждането на пакет от фотоволтаични инсталации с инсталирана мощност до 2000 мегавата в Италия, България, Хърватия и Румъния подписаха гръцката национална електрическа компания ДЕИ и компанията „Митилинеос Енерджи енд Металс“ (MYTILINEOS Energy & Metals), съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Съоръженията се намират на паркинга на спортния обект и бяха открити от кмета на общината арх. Анастас Карчев, съобщиха от общинския пресцентър. Те бяха изградени по проект на стойност 937 907 лева, осигурени от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, а участието на общината е 113 541 лева.
От тях 135 милиона евро са на разположение за фотоволтаици, четири милиона за водноелектрически централи, още четири милиона за биомаса и един милион евро за вятърна енергия, е посочило министерството в информация за медиите.
Размерът на инвестицията по поканата е общо 80 млн. лв. по два компонента - закупуване на слънчеви инсталации за битово-горещо водоснабдяване - до 100 процента от стойността на инсталацията, но не повече от 1 960,83 лв., и за закупуване на фотоволтаични системи до 10 kWp (киловат-пик), включително със системите за съхранение на електрическа енергия - до 70 на сто от стойността на системата, но не повече от 15 000 лв.
Към момента е заявено изграждането на мощности от 4500 мегавата фотоволтаици от най-малките, с мощност от 30 киловата до 4 мегавата. По думите му, ако те се случат, това означава 4,5 млрд. лева български инвестиции.
Само през последните три години са издадени 44 строителни разрешения за изграждане на такива обекти в общината, уточниха от Отдел "Устройство на територията".
Общата стойност на проекта възлиза на 708 278,78 лева, като сумата е разделена между трите общини и Greenzone AS – около 261 хил. лева за Община град Добрич, която е водещ партньор, около 185 хил. за Община Добричка, малко над 196 хил. лева за Община Крушари и 65 хил. лева за норвежката компания.
Заводът ще се намира в местността "Рибарника", в близост до северния околовръстен път на Ямбол. Там инвеститорът е закупил 11 дка терен частна собственост за над 200 000 евро. Предстои разкриване на 50 работни места за инженери и IT специалисти.
В момента общо 28 "граждански фотоволтаични централи" във Виена произвеждат 20,5 мегавата електроенергия и захранват 8400 домакинства със слънчева енергия. Това намалява годишно емисиите въглероден двуокис с 12 000 тона.