АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.
Бундесбанк е употребила целия си финансов буфер от 19,2 милиарда евро, който е създала за покриване на финансови рискове, както и 2,4 милиарда от своите резерви от 3,1 милиарда евро, за да поеме огромните загуби, които натрупа през миналата година заради по-високите лихви, .
Буферът за системен риск се прилага на индивидуална и консолидирана основа. Текущият преглед на рисковете, произтичащи от структурните характеристики на банковия сектор, на вътрешноприсъщите за банковата дейност рискове и на рисковете от влиянието на външната среда показва запазване на дългосрочни макропруденциални и системни рискове в банковия сектор.
Кредитната активност се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства. През следващите месеци се очаква затягането на паричната политика да започне да се пренася по-бързо върху лихвените проценти в страната, с което да повлияе за ограничаване на кредитната активностг.
Макар надеждите на запада, че техните санкции ще предизвикат иконономическа криза в страната да не се оправдават, високата инфлация и слабата рубла създават предпоставки за повишаване на лихвите и налагането на по-строг капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства от страната.
Отношението на ликвидно покритие към 30 април възлиза на 262,6 процента (при 238,2 процента към 31 март). Ликвидният буфер е в размер на 45,3 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци възлизат на 17,2 млрд. лв. (при 49,1 млрд. лв. и 20,6 млрд. лв. в края на март).
През 2021 г. УС на БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1,0 на сто от 1 октомври 2022 г. и на 1,5 на сто от 1 януари 2023 г., като през септември 2022 г. нивото на антицикличния капиталов буфер бе увеличено допълнително на 2,0 на сто в сила от 1 октомври 2023 г.
Отношението на ликвидно покритие на банките се повишава до 247,7 на сто в края на януари 2023 г. (при 235 на сто в края на декември 2022 г.). Размерът на ликвидния буфер на банковата система е 42,2 млрд. лв.
Сред топ 3 на най-ликвидните емисии акции на българския капиталов пазар за декември са: "Доверие Обединен Холдинг" АД (379 сделки), "Еврохолд България" АД (220 сделки) и "Алтерко" АД (217 сделки).
Целта му е да предотврати прекалено бърз ръст в кредитирането, който може да е опасен както за икономиката, така и за качеството на кредитните портфейли на банките, а от там и за тяхната стабилност.При вземането на това решение, централните банкери са отчели, че съотношението кредит към БВП възлиза на 89,1%.